Jak wydać milion złotych? Wołominianie mają ponad 200 pomysłów

Aż 152 pozycje zawiera lista zweryfikowanych projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. 14 kwietnia opublikowana została karta do głosowania, za pomocą której mieszkańcy gminy Wołomin mogą głosować na te inwestycje, które ich zdaniem są najatrakcyjniejsze. W ten sposób zadecydują o przeznaczeniu miliona złotych z przyszłorocznego budżetu na najważniejsze ich zdaniem potrzeby.

Do 31 marca wpłynęło 211 zgłoszeniowych. Po weryfikacji formalno-prawnej nie zakwalifikowano do następnego etapu 59 propozycji mieszkańców. W większości przypadków zadecydował o tym koszt proponowanych inwestycji. Najwięcej projektów dotyczyło poprawy przejezdności, remontów dróg i chodników, odwodnienia, doposażenia placów zabaw, a także wyposażenia jednostek oświatowych ? szkół i przedszkoli. Mieszkańcy zgłaszali też pomysły dotyczące nowych miejsc parkingowych, zakupu ławek, poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez budowę sygnalizacji świetlnej czy wyniesionych skrzyżowań. Pomysły dotyczyły poprawy jakości życia zarówno w samym Wołominie, jak i na terenach wiejskich. Każdy nie mógł przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

Projekty będą oceniane w drodze głosowania, które trwa od 14 kwietnia do 6 czerwca. Głosować może każdy pełnoletni mieszkaniec, zameldowany na stałe na terenie gminy Wołomin, wypełniając kartę do głosowania. Ankiety dostępne są na stronie www.wolomin.org oraz w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołominie (Biuro Obsługi Mieszkańca), Miejskiego Domu Kultury w Wołominie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Zakładu Dróg i Zieleni oraz na pływalni. Wypełnione karty należy wrzucić do urn zlokalizowanych w powyższych miejscach. Można zaznaczyć maksymalnie trzy projekty, stawiając obok nich znak ?X?. 20 czerwca poznamy projekty, które będą realizowane w ramach ?Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015?.

– Budżet Obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy pokazali, że angażują się w sprawy miasta i zależy im na jego rozwoju. Mogą teraz decydować o tym, na co wydawane są środki, które w znacznej mierze pochodzą z ich podatków. Dzięki temu możemy poznać potrzeby ludzi. Budżet obywatelski jest rodzajem konsultacji społecznych i każdy postulat mieszkańców jest ważnym sygnałem o oczekiwaniach lokalnej społeczności. Przed nami głosowanie, w którym mieszkańcy wybiorą projekty do realizacji w przyszłym roku. Mam nadzieję, że weźmie w nim udział jeszcze więcej mieszkańców ? mówi Burmistrz Wołomina, Ryszard Madziar. W pierwszej edycji na WBO gmina przeznaczyła milion złotych.

? W mojej ocenie władza samorządowa, która będzie projektować i uchwalać kolejny budżet, powinna umieścić sporo propozycji mieszkańców w budżecie na 2015 rok, nawet jeśli nie znajdą się one wśród zwycięskich wniosków ? uważa radny Dominik Kozaczka.