Jan Kiepura według Zielonki

30 stycznia w Sali Widowiskowej zielonkowskiego Ośrodka Kultury i Sportu odbył się wspaniały Koncert Piosenki Operetkowej. Artyści scen polskich wystąpili w najpiękniejszych utworach z repertuaru Jana Kiepury.

?Kiepura śpiewał zawsze i wszędzie, kiedy go o to proszono. Nie szczędził głosu, gdyż lubił śpiewać i kochał swoją publiczność. Dla Polaków był bohaterem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni. Świat ocenił go jako jednego z czołowych śpiewaków sceny operowej dwudziestego stulecia. Był także jednym z najpromienniejszych gwiazdorów rodzącego się wtedy filmu muzycznego, filmu śpiewanego. Był wielkim patriotą. Przez całe życie nieustannie podkreślał swoją polskość.? Tak o Janie Kiepurze pisał sam Bogusław Kaczyński. I to jego celna, a zarazem krótka charakterystyka, bowiem o tym wielkim, światowej sławy Polaku można pisać i opowiadać bez końca?

Na początku zielonkowskiego koncertu mogliśmy usłyszeć odtworzony głos samego mistrza. Już później piosenki, pieśni, arie i duety z repertuaru Kiepury przypomniała nam trójka znakomitych artystów: Bogumiła Dziel ? Wawrowska (sopran) i Adam Zdunikowski (tenor), przy fortepianie zasiadł Mirosław Feldgebel. Solistka na stałe współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Wcześniej przez dwa sezony była solistką Opery Narodowej w Warszawie. Solista jest na stałe związany z Teatrem Wielkim w Warszawie. Koncert poprowadził znany konferansjer Andrzej Krajewski, który w zapowiedzi kolejnych utworów trafnie wplatał anegdoty i fakty z życia Jana Kiepury oraz innych związanych z nim artystów. – Kiepura bardzo często nosił kapelusz. ? opowiadał Krajewski. ? Robił to w dwóch celach: by się podwyższyć, bowiem był niskim mężczyzną i aby ukryć łysinę, która jak na jego młody wiek była dość pokaźna.

Dowiedzieliśmy się też na przykład, że Kiepura dwukrotnie debiutował na scenie Opery Warszawskiej. Za pierwszym razem został zwolniony dyscyplinarnie. Młody śpiewak występował wówczas jako chórzysta i przedłużał swe sekwencje chcąc popisać się przed obecnymi na widowni kolegami. Drugi raz zwolnił się sam, ponieważ dyrektor Opery odmówił mu niebotycznej kwoty podwyżki.

Opinie na temat samej osoby Kiepury mogą być różne. Jednak nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu, iż jest to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie, a już na pewno najbardziej słynny polski śpiewak. Jego pieśni, jak między innymi: ?Brunetki, blondynki?, ? O sole mio?, ?Ninon? czy ?Dla Ciebie śpiewam tę pieśń? zna niemal każdy. Te i inne przeboje zaprezentowali nam Bogumiła Dziel ? Wawrowska i Adam Zdunikowski. Melodie z najsłynniejszych operetek nuciła z artystami cała sala. Występ przyjęto owacjami na stojąco i okrzykami ?bis?, na co przystali wzruszeni artyści. Teraz zostało wszystkim czekać na kolejne tak wspaniałe wydarzenie artystyczne w zielonkowskim OKiS.

Sylwia Kowalska