Ząbki czczą pamięć Księdza Popiełuszki

24 stycznia w Parafii św. Trójcy w Ząbkach, Arcybiskup Henryk Hoser Ordynariusz Diecezji Warszawsko- Praskiej, dokonał otwarcia wystawy diecezjalnej „Ks. Jerzy Popiełuszko w naszej pamięci”.

Postać Księdza Popiełuszki mocno związana jest z Ząbkami, bowiem pełnił posługę kapłańską w parafii p.w. Św. Trójcy w tym mieście. O pracy Popiełuszki w Ząbkach tak opowiadał Ks. Tadeusz Karolak: „Przyszedł do nas jako neoprezbiter, ale bardzo szybko zaczął zaznaczać swoją obecność w parafii. Przede wszystkim założył młodzieżowe kółko różańcowe. Co charakterystyczne, nie było to kółko tylko modlitewne. Młodzież Jerzego zbierała dary, które co kilka tygodni zanoszono do zakładu wychowawczego. Jego wizja Kościoła nie ograniczała się do eschatologii. Widział Kościół bardzo konkretnie, w wymiarze ludzkich potrzeb. Miał bardzo silne poczucie obowiązku, które zmuszało go do bezustannego wysiłku, przekraczającego jego wątłe siły.”

Nie zapomniano też o złożeniu hołdu przy grobie Ks. Jerzego Popiełuszki w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W imieniu mieszkańców Ząbek kwiaty złożyli: Burmistrz Miasta Robert Perkowski, Zastępca Burmistrza Grzegorz Mickiewicz i Ryszard Walczak.

„Ks. Jerzy Popiełuszko w naszej pamięci” to wystawa autorstwa Ryszarda Walczaka – Przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Ks. Jerzego Popiełuszki. Komitet od 1994 roku podjął inicjatywy takie jak: wybudowanie pomnika Ks. Jerzego w Parafii Św. Trójcy w Ząbkach, wybicie medalu „Zło dobrem zwyciężaj z wizerunkiem Ks. Popiełuszki i wręczanie go osobistościom szerzącym pamięć o męczennikach, bohaterach i mężach stanu.

Honorowy patronat nad wystawą sprawują: Prezydent RP Lech Kaczyński, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej Arcybiskup Henryk Hoser, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Ks. prof. generał Witold Kiedrowski. Organizatorami są: Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, Miasto Ząbki, przy pomocy Karola Małolepszego, dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Ząbkach oraz Danuty i Stanisława Kowalczyków.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w asyście wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Sasina oraz burmistrza Miasta Ząbki Roberta Perkowskiego. Na ekspozycję składa się 15 tablic, na których zamieszczono 73 fotografie, które ukazują życie i męczeńską śmierć Ks. Jerzego, a także działania wspomnianego komitetu, polegające na szerzeniu pamięci o ks. Jerzym.

Arcybiskup Henryk Hoser potwierdził swoją wcześniejszą zgodę na pielgrzymowanie wystawy po parafiach Diecezji Warszawsko-Praskiej i uznał za zasadne jej rozbudowywanie poprzez pozyskiwanie unikalnych fotografii. Wystawę w najbliższym czasie będzie można zobaczyć także w Zielonce, Kobyłce, Wołominie, Radzyminie, Klembowie, Dąbrówce, Jadowie a nawet w sąsiednich powiatach

Sylwia Kowalska