JPK_VAT – kto i kiedy ma obowiązek wysłania?

Z Pawłem Żółtkiem – właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki, rozmawiamy o terminach, podatkach, oraz o nowych narzędziach i obowiązkach podatkowych przedsiębiorców.

– Kończy się luty. Na co radzi Pan zwrócić uwagę przedsiębiorcom?
– Przed nami ostateczny termin na złożenie pliku JPK_VAT. Dla wielu przedsiębiorców będzie to pierwszy raz kiedy będą musieli elektronicznie wysłać plik JPK_VAT do urzędu skarbowego.
– A kiedy dokładnie przypada ten termin?
– W najbliższy poniedziałek, 26 lutego. Zasadą jest, że plik JPK_VAT należy wysłać do 25 dnia każdego miesiąca, natomiast w lutym 25 wypada w niedzielę więc termin ten jest z automatu przesunięty na najbliższy dzień roboczy, tj. na poniedziałek właśnie.
– Czy ten obowiązek dotyczy wszystkich prowadzących firmy?
– Obowiązek sporządzenia i wysłania pliku JPK_VAT dotyczy tych przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT.
– Co to znaczy w praktyce?
– Oznacza to, że pliku JPK_VAT nie musi wysyłać podatnik, który jest z VATu zwolniony podmiotowo ze względu na nie przekroczenie kwoty 200 tys zł obrotu za rok poprzedni, ale również ten przedsiębiorca, który z VATu zwolniony jest podmiotowo, tj. świadczy usługi, które z VATu są zwolnione.
– Czyli?
– Czyli jako przykład możemy podać lekarza, który w ramach swojej indywidualnej praktyki świadczy wyłącznie usługi zwolnione z podatku VAT.
– A jak mają się deklaracje kwartalne VAT-7K do obowiązku przesłania pliku JPK_VAT?
– Bardzo trafne pytanie. Czujność części podatników może uśpić fakt, że podatek VAT rozliczają kwartalnie. Otóż Ci podatnicy muszą bezwzględnie pamiętać o tym, że pomimo składania deklaracji za okresy kwartalne obowiązek składania pliku JPK_VAT mają za okresy miesięczne i nie zmienia tego przywilej rozliczeń kwartalnych.
– A czy są jeszcze jakieś nowości w nowym roku?
– Tak. Podatnicy, którzy składali deklaracje VAT w wersji papierowej zostali tej możliwości pozbawieni. Od stycznia 2018 roku deklarację VAT można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej. Podatnik nie może już samodzielnie zdecydować czy deklarację VAT złoży w wersji papierowej czy elektronicznej.
– Czy wysłanie deklaracji VAT elektronicznie jest skomplikowane?
– Minister Finansów udostępnił odpowiednie narzędzia na swojej stronie internetowej. Podatnik ma możliwość podpisania deklaracji VAT na różne sposoby.
– Jakie?
– Może użyć do tego celu certyfikatu kwalifikowanego (podpis elektroniczny, jeżeli posiada). Może również użyć Profilu Zaufanego. Ten w odróżnieniu od certyfikatu kwalifikowanego jest usługą bezpłatną. Ale może również podpisać przy użyciu danych uwierzytelniających – w tym przypadku będzie to kwota przychodu za rok 2016.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.