Jubileusz 15-lecia siłowni MKS ?Wicher? Kobyłka

Było piękne, słoneczne, środowe popołudnie (5 maja 1999 roku), kiedy na stadion MKS Wicher Kobyłka przyszło kilku radnych z przewodniczącym i burmistrzem na czele. Powodem wizyty tylu samorządowców było otwarcie nowej siłowni klubowej.

W 1999 roku uroczystego przecięcia wstęgi, dokonał burmistrz Michał Jakubowski a po nim kolejno zaproszeni radni… jako ostatni wstęgę przeciął prezes klubu śp. Andrzej Wiśniewski. Już następnego dnia były pierwsze zajęcia na siłowni.

Inicjatorem powstania siłowni był Jan Wojtyłowski. Pierwszy okres działalności był trudny. Na treningi przychodziło niewiele młodzieży. Z czasem młodych chłopców przybywało i wyłoniła się grupa, która zainteresowała się wyciskaniem sztangi leżąc. W czerwcu 2000 roku w Chorzowie na Mistrzostwach Polski Juniorów Łukasz Kania zdobywa pierwszy złoty medal w kat 60 kg wynikiem 95 kg.

Pierwsze zawody wyciskania sztangi leżąc nasz klub zorganizował 8 grudnia 2001 roku. Kolejne odbyły się w czerwcu 2002 roku. Startował w nich wielokrotny mistrz i rekordzista Polski i Świata w Wyciskaniu i trójboju siłowym Andrzej Stanaszek. Chętnych do obejrzenia jak wyciska jeden z najlepszych zawodników na świecie nie mogła pomieścić mała sala siłowni. Po raz pierwszy do naszego klubu z tej okazji przyjechała telewizja.

Grudzień 2002 roku w ZSP nr 2 w Kobyłce klub organizuje Otwarte Mistrzostwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Oprócz naszych zawodników, startuje w nich Andrzej Stanaszek i wielu czołowych zawodników z kraju. Po tych zawodach, chęć startu w barwach naszego klubu, wyraził Andrzej Stanaszek. W marcu 2003 roku zarejestrowaliśmy sekcję w PZKFiTS. Było to możliwe z powodu przejścia z Anmaru Warszawa do MKS Wicher Kobyłka Andrzeja Stanaszka. Dwaj nasi wychowankowie Paweł Pietrak i Patryk Matysiak zdobyli srebrny i brązowy medal w Mistrzostwach Polski w Lubiniu. Andrzej Stanaszek w 2003 roku zdobył sześć medali i ustanowił rekordy świata w wyciskaniu 182,5 kg i w przysiadach 300,5 kg przy wadze własnej 50,5 kg.

Od tego roku z każdych Mistrzostw Polski nasi zawodnicy wracają zawsze z medalami. Z każdym następnym rokiem przybywa chętnych zawodników startujących w zawodach regionalnych i centralnych. W latach 2004-2006 w Mistrzostwach Polski zdobywamy siedem medali. W 2006 roku organizujemy kolejne IV Mistrzostwa MKS Wicher tym razem po raz pierwszy na płycie boiska. Sieszpowski i Kozłowski zdobywają złote medale juniorów do lat 18 na Mistrzostwach Polski.

W 2007 roku jesteśmy organizatorem V Otwartych Mistrzostw w Wyciskaniu Leżąc. W Mistrzostwach Polski Pietrak i Waszczuk zostają mistrzami Polski juniorów. Od tej pory aż do 2011 roku włącznie Waszczuk zawsze z Mistrzostw wraca z medalami i nowymi rekordami kraju. 10 maja 2008 roku klub organizuje VI Otwarte Mistrzostwa w Wyciskaniu Leżąc. W Nasielsku w Mistrzostwach Polski zdobywamy cztery medale a Waszczuk wygrywa w dwóch kategoriach wiekowych i ustanawia rekord Polski wynikiem 205 kg. Paweł Pietrak w kategorii do 82,5 kg wyciska 207,5 kg i również zdobywa złoty medal.

Rok 2009 wychowanek naszego klubu Bogusław Waszczuk zdobywa brązowy medal na Mistrzostwach Świata wynikiem 220 kg. W maju klub organizuje VII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wyciskaniu. Tydzień po tych mistrzostwach Bogdan w Rykach poprawia swój rekord uzyskując 230 kg.

Rok 2010 rozpoczynamy udanym startem na Mistrzostwach Polski w których zdobywamy 7 medali. Dwaj nasi Mistrzowie Polski – Cezary Nagraba i Bogusław Waszczuk w USA na Mistrzostwach Świata zdobywają srebrny i złoty medal. Ten drugi ustanawia też rekord Polski Juniorów.

Na VIII Mistrzostwach MKS Wicher Kobyła? tydzień po Mistrzostwach Świata startuje reprezentacja Litwy i dwóch uczestników Mistrzostw Świata w USA. Do naszego klubu przychodzą młodzi i utalentowani zawodnicy z Jasienicy, którzy od pierwszych startów zdobywają medale w Mistrzostwach Polski. Rok 2011 – start w Mistrzostwach Polski Juniorów do 16 lat w Sosnowcu – pięciu naszych zawodników zdobywa złote medale i w punktacji klubowej zajmuje pierwsze miejsce. W zawodach w Knurowie zdobywamy 4 medale podobnie w Mistrzostwach Polski w trójboju siłowym i puchar za pierwsze miejsce w punktacji klubowej. Najlepszym zawodnikiem zostaje Cezary Rzempołuch. Z październikowych mistrzostw przywozimy 8 medali. Siłownia zostaje przeniesiona na ulicę Ręczajską 24. Poprawie ulegają warunki do ćwiczeń za co dziękujemy Burmistrzowi Kobyłki Robertowi Roguskiemu oraz właścicielowi lokalu Dariuszowi Bobrowskiemu.

Rok 2012 rozpoczyna się udany start w Mistrzostwach Polski z których przywozimy 8 medali. Kolejne są Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18 w wyciskaniu i trójboju siłowym – zdobywamy 13 medali i 15 pucharów.

W maju w czeskim Pilźnie Patryk Krzyszczak zostaje v-ce mistrzem świata juniorów do lat 18 w kategorii do 59kg. Ostatnie zawody w 2012 roku to Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym Juniorów do lat 18 i 20. Tu Artur Białek zdobywa srebrny medal i ustanawia czwarty Rekordy Polski.

Marzec 2013 roku – Mistrzostwa Polski w Warszawie ? 13 medali i 5 pucharów a w kolejnych mistrzostwach juniorów do 16 i 18 lat w wyciskaniu i trójboju siłowym klasycznym 10 medali. Po tych zawodach czterech naszych zawodników wyjeżdża na Litwę gdzie startują w Mistrzostwach Świata w wyciskaniu – wracają z trzema medalami. Rok kończymy Mistrzostwami Polski w wyciskaniu w Przylesiu skąd przywozimy cztery medale. To był rok bez wątpienia najlepszy pod względem ilości medali zdobytych w Mistrzostwach Świata.

Bieżący ? Jubileuszowy Rok, rozpoczął się od zdobycia na Mistrzostwach w Tarnobrzegu 7 medali w wyciskaniu leżąc. Na kolejnych Mistrzostwach w Trójboju Siłowym Klasycznym w Mińsku Mazowieckim Dawid Zaniewski został mistrzem Polski a Michał Skońeczny i Tomasz Kwiatkowski zdobyli srebrne medale. Tomasz Kwiatkowski został powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w RPA.

Nie było by tych sukcesów gdyby nie wieloletnia pomoc Urzędu Miasta Kobyłka oraz przychylność przedsiębiorców: Zakładu Mięsno-wędliniarskiego Hanny i Eugeniusza Ostrowskich, Zakładu Mięsno-wędliniarskiego Wiesłąwa Kacprzaka i Andrzeja Kołbuka oraz Zakładu Top-Jur Eugeniusza Topczewskiego.

W ciągu tych 15 lat nasi zawodnicy zdobyli 143 medale w Mistrzostwach Polski, 10 medali w Mistrzostwach Świata, poprawiali ponad 70 razy rekordy kraju.

Stanisław Bielewicz