Każdy ma jakiegoś ?bzika? czyli hobby w CV

Oczywiście ?bzika? w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Kiedy prowadząc wywiad zadaję swoim rozmówcom pytanie o hobby nie rzadko pada stwierdzenie ?nie mam żadnego? albo ?no wie Pani, takie banalne ? czytanie, podróże??. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy pytam o zainteresowania, wówczas odpowiedź nie stanowi zazwyczaj problemu.

Podobne dylematy pojawiają się podczas wpisania zainteresowań i pasji w jakimś formularzu ? np. w życiorysie, kiedy składamy aplikację do potencjalnego pracodawcy. Wbrew pozorom jest to dość ważna dla rekrutrów informacja, z której wiele można się dowiedzieć o człowieku. Ma ona jeszcze jeden, niedoceniany przez nas atut ? pozwala osobie rekrutującej lepiej nas zapamiętać. Dlatego zanim wypełnimy w CV rubrykę ?hobby i zainteresowania? warto się chwilę zastanowić.

Co pisać, a co pominąć ?

Przede wszystkim prawdę. Nie warto wpisywać w rubryce ?hobby? czegoś o czym nie mamy pojęcia, zawsze bowiem istnieje ryzyko, że osoba rekrutująca akurat daną tematyką się interesuje i z czystej ciekawości zada związane z nią pytanie. Z drugiej strony rzadko spotykane pasje pozwalają lepiej zapamiętać kandydata. I w tym miejscu kolejny warunek ? powinny to być pasje, które rzeczywiście jesteśmy w stanie realizować. Hobby typu ogrodowa uprawa roślin tropikalnych jest trudne do realizacji dla mieszkańca centralnej Polski. Nie powinniśmy umieszczać w CV hobby kontrowersyjnych, mogących wywoływać dwuznaczne skojarzenia np. domowa produkcja alkoholi.

Popularne hobby i zainteresowania

Powtarzające się często w CV literatura, film, podróże, fotografia, aktywny wypoczynek raczej nie przykuwają uwagi rekrutrów. Jeśli rzeczywiście są to nasze pasje warto je uszczegółowić. Zamiast pisać np. literatura lub film pokażmy potencjalnemu pracodawcy po jakie książki najczęściej sięgamy lub jakie filmy lubimy np. literatura podróżnicza, powieści kryminalne, literatura science fiction, kino amerykańskie, filmy dokumentalne. Zamiast ?fotografia? możemy napisać np. fotografia portretowa, krajobrazowa, reporterska itd. Pisząc o aktywnym wypoczynku też warto zaznaczyć na czym on polega.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.