Kobyłka ma ambicje i predyspozycje, aby być stolicą kultury powiatu

W Kobyłce organizowanych jest wiele imprez muzycznych i kulturalnych, którym patronuje Burmistrz Miasta. Niektóre z nich to wydarzenia nowe i zdobywające dopiero popularność. Inne natomiast to festiwale organizowane od wielu lat.

Podejście lokalnych samorządów do kultury cały czas ewoluuje. ? Organizując czy patronując przedsięwzięciom kulturalnym, Urząd Miasta myśli nie tylko  o mieszkańcach Kobyłki. Zmienia się myślenie, że odbiorcami organizowanych w mieście wydarzeń są tylko osoby tu mieszkające. Okazuje się, że to także mieszkańcy najbliższych okolic Kobyłki. Niektóre wydarzenia kulturalne, odbywające się w Kobyłce są magnesem także dla ludzi spoza regionu ? mówi Edyta Zbieć, burmistrz Miasta Kobyłka. – Mamy niezwykłych mieszkańców o wysublimowanym guście muzycznym, co mnie niezmiernie cieszy ? podkreśla.
Istotnie, wiele wydarzeń kulturalnych gromadzi prawdziwe tłumy. Takim przykładem z pewnością jest Festiwal ?Perła Baroku?, który od 2008 r. odbywa się w Kobyłce regularnie. Szacuje się, że w ciągu tych wszystkich lat koncerty zobaczyło ponad 45 000 osób. W kobyłkowskiej Bazylice Mniejszej występowali zdobywcy m.in. Grammy, Midem, Gramophone i zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata.
Festiwal jest dofinansowywany ze środków miasta i odbywa się pod patronatem Burmistrza Kobyłki. Słynie ze znakomitej atmosfery, niezwykłego piękna i różnorodności koncertów oraz najwyższego poziomu artystycznego. Tegoroczny Festiwal odbył się w roku, w którym Polska świętuje 200 rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, wyjątkowego dla naszej historii kompozytora. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest Anna Szarek, jedyna na świecie dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego.
Patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka została objęta także III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej, odbywającego się w Wołominie. Festiwal ten stwarza sposobność do spotkań z historią Polski w artystycznym wykonaniu. Eliminacje rejonowe tegorocznej edycji odbyły się w Białej Podlaskiej, Węgrowie, Ciechanowie i właśnie w Kobyłce (w kwietniu) w Miejskim Ośrodku Kultury. Pierwsze miejsce zajęła reprezentantka Kobyłki ? Joanna Polkowska.
Rozpoczynająca się jesień będzie również obfitowała w atrakcję dla wielbicieli muzyki tradycyjnej. Po sześciu edycjach realizowanych w Wołominie (od 2013 roku) Festiwal Harmonistów razem  z prowadzącym, Adamem Strugiem, śpiewakiem i instrumentalistą, etnomuzykologiem, poetą, autorem piosenek i kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej przenosi się do Kobyłki. W listopadzie Festiwal Harmonistów odbędzie się po raz pierwszy w Kobyłce,
w tutejszym MOK. Jest on popularnym i rozpoznawalnym wydarzeniem w środowisku muzyków tradycyjnych, nie tylko na Mazowszu, ale na arenie ogólnopolskiej. Jest to przedsięwzięcie nastawione na wspólne świętowanie i doświadczanie muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.