Konkurs wiedzy o rzemiośle

Dziś coraz więcej osób szuka nietuzinkowych przedmiotów do codziennego użytku bądź aranżacji przestrzeni wokół siebie. Coraz częściej szukamy też sprawdzonych fachowców. Warto więc zadbać, aby zachować tradycje dobrego rzemiosła i rękodzielnictwa bo może to być ? oprócz walorów sentymentalnych i historycznych ? znacząca gałąź lokalnej gospodarki.

Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości zaprasza do udziału w Konkursie wiedzy o rzemiośle. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o przedsiębiorczości, działalności rzemieślniczej i historii rękodzieła. ? Chcemy też propagować idee zrzeszania się w Cechu, ponieważ uważamy, że silna organizacja przedsiębiorców potrzebna jest przede wszystkim samym przedsiębiorcom ? przekonuje Dariusz Kalinowski, członek Zarządu Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie.

W życiu społecznym i gospodarczym należy równoważyć interesy różnych środowisk, co zdaniem przedstawicieli sektora gospodarczego zostało zaburzone w ostatnich latach. ? Nikła reprezentacja przedstawicieli sektora gospodarczego w życiu samorządowym (rady powiatu, miast i gmin), które decydują o rozwoju lokalnym powoduje, że często akcenty nie są postawione we właściwych miejscach ? uważa Kalinowski. ? Dlatego też uważam, że takie inicjatywy ? jak powołanie Rady Gospodarczej są cenne. Dzięki temu członkowie Rady ? wywodzący się, bądź związani, ze środowiskami gospodarczymi, mogą przekazać uwagi ? swoje i swoich środowisk samorządowcom, podejmującym bezpośrednio strategiczne decyzje dotyczące rozwoju gminy, powiatu czy województwa, tu taka wymiana doświadczeń, poglądów i spostrzeżeń jest bardzo potrzebna a nawet niezbędna. Obie strony muszą uczyć się tego dialogu. Dziś o przedsiębiorczości zaczyna się mówić coraz częściej, ale gdy przechodzimy do konkretów to efekty ciągle są nikłe. Choć rządzący ? na różnych szczeblach ? mówią dużo o gospodarce, o przedsiębiorczości ? nie oznacza to wcale, że podejmują decyzje wpływające na rozwój naszych przedsiębiorstw. Często bywa, że dla zaspokojenia bieżących potrzeb lub uspokojenia t.zw. opinii publicznej poświęca się interes gospodarczy ? podkreśla nasz rozmówca.

Z tego też powodu Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie coraz częściej angażuje się w różne formy działań dające możliwość propagowania rzemiosła i rękodzieła, ciągle będących znaczącą częścią rynku gospodarczego. To sektor mikro, małych i średnich firm ma ogromny udział w PKB, kształtowaniu rynku pracy i jest najbliżej potrzeb społecznych. Stąd również zaproszenie do konkursu ?Wiedzy o rzemiośle?.

Osnową konkursu są numerowane ?Karty Klienta? rozdawane w firmach zrzeszonych w Cechu. ? Wśród ich posiadaczy będziemy losować uczestników konkursu, którzy mają szanse na zdobycie atrakcyjnych nagród pieniężnych w formie bonów kwotowych do wykorzystania we wszystkich firmach zrzeszonych w Cechu w kwotach od 50 do 500 zł ? ? informuje przedstawiciel Cechu.

Aby stać się posiadaczem cechowej ?Karty Klienta? wystarczy skorzystać z usług przynajmniej jednej z firm zrzeszonych w Cechu. Lista członków Cechu i regulamin konkursu jest dostępna na stronie internetowej www.cechwolomin.org

Poprzez organizację konkursu Zarząd Cechu chce rekomendować firmy z długoletnią tradycją, które cieszą się dobrą marką. Często są to firmy rodzinne o długoletniej tradycji, które poza działalnością gospodarczą zajmują się praktyczną nauką zawodu. To w nich młodzi adepci rzemiosła zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. ? Zapraszamy mieszkańców powiatu wołomińskiego do wspólnej zabawy a przedsiębiorców prosimy, aby przyjrzeli się dokładniej naszej działalności. Mamy też nadzieję, że ta forma aktywności spowoduje dopływ nowych członków do naszej organizacji. Jesteśmy otwarci na nowe koleżanki i kolegów chcących wnieść do naszego zrzeszenia nowe spojrzenie na różne sprawy. W zamian dajemy naszą pracę społeczną na rzecz środowiska i prawie siedemdziesięcioletnie doświadczenie. Obecnie Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości zrzesza około 200 firm reprezentujących różne branże. Cieszymy się bardzo, że mimo wymiany pokoleniowej nasze szeregi nie maleją. Myślę że powinno nas być dużo, dużo więcej ? zaznacza Kalinowski.

Teresa Urbanowska