Kontroluj oczy u lekarza okulisty

Regularna kontrola u lekarza okulisty może przyczynić się do wykrycia chorób oczu jak i wad wzroku. Większość z nas, w pewnym okresie swojego życia, doświadczy przynajmniej jednej wady wzroku.

Jeśli nie dostrzegasz niczego niepokojącego i wydaje Ci się, że widzisz prawidłowo, też idź na wizytę kontrolną. Rodzice, zacznijcie baczniej obserwować swoje dzieci, czy przypadkiem za blisko nie oglądają telewizji, bądź mrużą oczy, uskarżają się na bóle głowy, oceny w szkole są gorsze (niższe)? Zadajcie sobie te pytania, a być może odpowiedź otrzymacie w gabinecie okulistycznym.

Przedstawię podstawowe wady wzroku.

ASTYGMATYZM

zamazane, zniekształcone widzenie
Dotyka większości osób z wadą wzroku. Przy tej wadzie rogówka nie jest okrągła a owalna. Ponieważ powierzchnia oka ma kształt nieregularny, to promienie, padające na tylną część oka, nie mogą być prawidłowo skupione. Powoduje to zniekształcenie — zamazanie obrazu, co przy dłuższym obserwowaniu może powodować zmęczenie, bóle głowy. Czasami, pochylając głowę, można uzyskać wyraźniejszy obraz. Często osoby z tą wadą wzroku mylą cyfry, np. 3, 2, 5, 8, 9 czy 0. Astygmatyzm możemy odziedziczyć, przez co może być wrodzony lub nabyty w okresie dojrzewania, czasami jest wynikiem urazu oka. Pamiętaj — wcześnie wykryty można wyrównać szkłami optycznymi sfero-cylindrycznymi (torycznymi). Nie korygowany może doprowadzić do niedowidzenia.

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ

problemy z widzeniem daleko
W przypadku tej wady wzroku, gałka oczna jest za długa, a promienie wpadające skupiają się przed siatkówką. Osoba z tą wadą wzroku źle widzi daleko, a dobrze z bliska. Oglądając telewizję, lub kiedy prowadzi np. samochód, mruży oczy, to najbardziej typowe objawy krótkowzroczności. Najczęściej ta wada wzroku ujawnia się w okresie dojrzewania między 10-tym a 18-tym rokiem życia. Jednak coraz częściej wykrywana jest u dzieci oraz osób po 20-tym roku życia, które dużo pracują przy monitorze komputera bądź spędzają dużo czasu przy książce (nauce). Wady tej nie można wyleczyć jedynie koryguje się ją odpowiednimi soczewkami.

NADWZROCZNOŚĆ

problemy z widzeniem blisko.
Wada ta jest trudna do wykrycia podczas szkolnych badań kontrolnych. W tym przypadku gałka oczna jest za krótka i promienie wpadające skupiają się za siatkówką. W efekcie osoba z tą wadą ma problemy z widzeniem na bliskie odległości, choć zdarza się, że i na dalekie. U dzieci nadwzroczności niekiedy towarzyszy zez zbieżny.

PREZBIOPIA

starczowzroczność pojawia się stopniowo
po 40-tym roku życia
Soczewka z wiekiem robi się twarda i traci swoją elastyczność. Coraz częściej mamy kłopoty z rozwiązywaniem krzyżówek, wieczorem czytany druk jest mniej wyraźny. Na początku oddalamy tekst, lecz bywa, że ręka jest ?za krótka”. Oznacza to, że przyszła już najwyższa pora ażeby wybrać się do lekarza okulisty. Rutynowe kontrole powinny być przeprowadzane co 1 — 2 lata, a u dzieci, które noszą okulary, nawet co pół roku, bądź częściej, jeżeli zauważymy pogorszenie.
Podczas regularnych badań lekarz może zdiagnozować ?ukryte” schorzenia, np. jaskrę,zaćmę (kataraktę), zwyrodnienie siatkówki, skorygować wady wzroku. Często inni lekarze specjaliści, przed rozpoczęciem leczenia, również wymagają od pacjentów zaświadczenia od lekarza okulisty z badania dna oka. Osoby chore na cukrzycę takiemu badaniu powinny się poddawać raz na rok.

Salon optyczny – Krystyna Grzymała, Edward Kamiński
Zielonka, ul. Kolejowa 61, Ip., tel. 022 771 99 34