Kiedy mówimy o bliskim początku porodu

Poród jest procesem, który prowadzi do wydalenia na zewnątrz dziecka wraz z łożyskiem i błonami płodowymi. Około 38 tygodnia ciąży płód jest wystarczająco dojrzały, aby opuścić organizm matki i rozpocząć samodzielne życie.

Około 38 tygodnia ciąży macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Mówimy wtedy o objawach bliskiego porodu.
Symptomy zbliżającego się porodu, to: obniżenie dna macicy, dojrzewanie szyjki macicy, częste skurcze macicy, odejście czopu śluzowego.
Do objawów poprzedzających poród należą:

Obniżenie
dna macicy

Wiąże się ze wstawianiem się części przodującej (część ciała zagłębiająca się w miednicy matki, najczęściej jest to główka).
U pierworódek występuje to w ostatnich 2-3 tygodniach ciąży, a u wieloródek najczęściej dopiero w trakcie rozpoczęcia akcji skurczowej.
Rodzące z reguły wyraźnie to odczuwają. Określają: ?łatwiej mi się oddycha, zmniejszył się ucisk na żołądek, czułam, jakby cały brzuch obsunął się do dołu”.
Wtedy pojawiają się też inne dolegliwości: częstsze oddawanie moczu, wrażenie ucisku na pęcherz moczowy, zaparcia stolca, częste bóle mięśniowe kończyn dolnych.

Skurcze
przepowiadające

Częste skurcze macicy (w podręcznikach położniczych określane jako skurcze przepowiadające).
Są to skurcze o charakterze zbliżonym do skurczów porodowych, z tą różnicą, że są one zwykle krótsze, słabsze, nieregularne i nie powodują rozwierania szyjki macicy.
Występują one najczęściej w ostatnich dniach przed porodem.

Odejście czopu

Odejście krwistego czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy. Dzieje się to na kilka godzin, ewentualnie dni, przed porodem.
Domieszka krwi pochodzi z bardzo drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy, które zostają uszkodzone podczas rozpoczęcia jej rozwierania.

Dojrzewanie
szyjki macicy

Niedojrzała szyjka macicy jest zamknięta, ma twardą konsystencję, długość ok.. 2 cm i znajduje się bliżej kości krzyżowej.
W ostatnich tygodniach przed porodem staje się ona miękka, bardzo rozciągliwa.
Dojrzałość szyjki macicy, czyli tzw. gotowość porodową u pierworódek stwierdzamy, gdy szyjka jest częściowo lub całkowicie ?zgładzona” (znacznie skrócona) i otwarta co najmniej na 1 cm.
Procesowi temu towarzyszy przemieszczanie się szyjki macicy w oś kierunkową porodu.
O gotowości porodowej u wieloródek mówimy, gdy szyjka jest skrócona, a jej ujście otwarte jest na 2 cm.
Świadczy to o tym, że macica przygotowana jest do wystąpienia akcji skurczowej. Są to objawy bliskiego porodu.

Objawy ogólne

Przed porodem może wystąpić ogólny niepokój, kołatanie serca, nerwobóle uciskowe (najczęściej w okolicy nerwu kulszowego), nawracające bóle okolicy krzyżowej itd.
Mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty, biegunka, uczucie parcia na kiszkę stolcową oraz objawy ze strony narządów płciowych, np. w postaci zwiększenia wydzieliny pochwowej.
Kobieta najczęściej zgłasza osłabienie ruchów dziecka przed porodem.

Ryszard Stańczak