Kto i od kiedy musi posiadać nową kasę fiskalną

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O kasach fiskalnych online rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Za nami majówka. Dla wielu osób była to okazja do wypoczynku, również dla przedsiębiorców. Ostatnio pojawiają się w przestrzeni publicznej informacje o nowych kasach fiskalnych podłączonych do Internetu. Niektórzy mówią, że nowe przepisy obowiązują od 1 maja b.r. Proszę przybliżyć ten temat czytelnikom Życia Powiatu na Mazowszu.
? Prawdą jest, że nowe przepisy dotyczące nowych kas fiskalnych online zaczęły obowiązywać od
1 maja 2019 r., natomiast nie oznacza to jeszcze, że od 1 maja przedsiębiorcy muszą ewidencjonować swoją sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy użyciu nowych kas fiskalnych.
? Myślę, że ta informacja uspokoi wszystkich, którzy mieli obawy, że przegapili ważny termin.
? Obecnie kasy fiskalne stosuje ok. 1,2 mln podmiotów. Nowy system obejmie wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Nowe przepisy rozciągają jednak ten obowiązek w czasie. Nowy system będzie polegał na tym, że kasy fiskalne online będą przesyłały dane do centralnego systemu teleinformatycznego w sposób ciągły
i zautomatyzowany. W uproszczeniu można powiedzieć, że kasa fiskalna online będzie wysyłała, z określoną częstotliwością, informacje o dokonanych transakcjach, za pośrednictwem Internetu, bezpośrednio do Ministra Finansów.
? Nowych kas fiskalnych online chyba jeszcze nie można kupić, a na dziś podatnicy posiadają urządzenia starego typu. Co z nimi?
? Podobno już można kupić pierwsze urządzenia. Natomiast dotychczas używane kasy fiskalne, zarówno te
z kopią elektroniczną jaki i papierową, mogą być w dalszym ciągu używane. Kasy fiskalne starego typu będą stopniowo wycofywane z obrotu. Ustawa nie przewiduje obowiązku natychmiastowej wymiany urządzeń, poza wyjątkami dotyczącymi określonych branż.
? Jakie to wyjątki?
? Ustawa przewiduje trzy różne terminy w zależności od branży. I tak od 1 stycznia 2020 roku nowe kasy fiskalne online będą musieli zainstalować podatnicy, którzy ? świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów ?dokonują sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Krótko mówiąc od 1 stycznia 2020 roku nowe kasy fiskalne online muszą mieć mechanicy samochodowi, wulkanizatorzy, stacje benzynowe i stacje z gazem LPG.
-? Jakie są kolejne grupy?
? Druga grupa musi zacząć stosować kasy online od 1 lipca 2020 roku. Zaliczają się do niej: ? podmioty świadczące usługi związane z wyżywieniem przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
? podmioty dokonujące sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
W skrócie, od 1 lipca 2020 roku, kasy fiskalne online muszą mieć bary, restauracje, hotele i składy węgla.
? A ta trzecia grupa?
? Trzecia grupa rusza od 1 stycznia 2021 roku i dotyczy usług: fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (fitnessy i siłownie).
? Czy to już wszyscy?
? To wszyscy, którzy muszą wymienić kasy w przyspieszonych terminach, natomiast cała reszta, tj. wszyscy pozostali podatnicy będą musieli mieć kasy fiskalne online począwszy od 1 stycznia 2023 roku.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.