W MOK powstanie replika najbardziej monumentalnej pracy litewskiego artysty – mieszkańca Marek.
Do Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego dotarła znakomita wiadomość. Projekt o nazwie ?Kurtyna Čiurlionisa? otrzymał dofinansowanie w ramach programu ?Kultura ? Interwencje?, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
– Kopiowanie dzieł dawnych mistrzów to uznany od lat sposób edukacji w zakresie sztuk plastycznych. Głównym elementem projektu ?Kurtyna Čiurlionisa? są warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy poznają twórczość i styl Mikołaja Čiurlionisa oraz odtworzą malarską kurtynę, najbardziej monumentalną pracę tego artysty, wykonaną w 1909 roku dla Towarzystwa Ruta. Przedstawia słoneczny krajobraz z jeziorem i prastarym drzewem, pod którym kapłan wraz z ludem składają ofiary, a w niebo wzbija się dym. Kurtyna zawiśnie w sali widowiskowej ośrodka i stanie się jej stałym elementem ? mówi Aleksandra Jankowska, dyrektor MOK.
W przestrzeniach galerii znajdą się inne prace uczestników warsztatów malarskich, inspirowane działaniami litewskiego mistrza.
– Zorganizujemy też warsztaty muzyczne. Uczestnicy zmierzą się z utworami fortepianowymi Čiurlionisa i przygotują koncert, w którym wstąpi Irena Podobas-Ülkü, znana popularyzatorka muzyki tego artysty. Autorką projektu jest Luiza Wojciechowska?Konopka. Realizację rozpoczniemy podczas wakacji ? dodaje Aleksandra Jankowska.
To drugi projekt MOK-u związany z twórczością tego niezwykłego artysty, wizjonera wyprzedzającego swoje czasy, który ostatnie miesiące życia spędził w Markach. W 2018 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego MOK zrealizował projekt ?Čiurlionis w labiryncie miasta?.