Magia grup rekonstrukcyjnych?

W popkulturze różnie się o nich mówi : „zapaleńcy”, ” pasjonaci”. Wszystkich łączy chęć poznania historii w sposób możliwie szczegółowy, najbliższy prawdzie, a jeśli tak ? to przecież nie ma nic bardziej absorbującego jak bezpośredni udział w wydarzeniach. Sięgając do oficjalnych źródeł możemy stwierdzić, że ?historyczne rekonstrukcje to zbiór działań, podczas których ich uczestnicy odtwarzają w strojach i za pomocą artefaktów wytworzonych współcześnie, względnie oryginalnych, konkretne wydarzenia z przeszłości lub różnorodne aspekty życia w wybranym okresie historycznym?.
W popkulturze różnie się o nich mówi : „zapaleńcy”, ” pasjonaci”. Wszystkich łączy chęć poznania historii w sposób możliwie szczegółowy, najbliższy prawdzie, a jeśli tak ? to przecież nie ma nic bardziej absorbującego jak bezpośredni udział w wydarzeniach.
Na terenie powiatu wołomińskiego działa, założone w Halinowie, Stowarzyszenie Historyczno – Edukacyjne im 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich, które zrzesza takich właśnie pasjonatów historii. Celem stowarzyszenia jest m.in. upowszechnianie, propagowanie i ochrona dziedzictwa narodowego przez prowadzenie lekcji historii w szkołach, instytucjach kultury, oraz organizację i udział w inscenizacjach i rekonstrukcjach historycznych. Grupa działa nie tylko lokalnie, ale upowszechnia historię na terenie całego kraju, jak i Europy. Podstawowym okresem działania jest okres napoleoński, ale członkowie stowarzyszenia realizują swoje pasje również w innych okresach historycznych, począwszy od Bitwy pod Grunwaldem po Żołnierzy Wyklętych.
Inscenizacje historyczne coraz częściej zastępują tradycyjne formy upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń. Walki piechoty i kawalerzystów z bolszewikami na przedpolach Warszawy pod Ossowem to słynne już inscenizacje, gromadzące każdego roku i miłośników historii ? ?rekonstruktorów? i publiczność. Działania te łączą w sobie elementy gry, zabawy i edukacji.
Tego typu przedsięwzięcia artystyczne są tworzone by w trójwymiarowości i aktualnej rzeczywistości przypomnieć to, co wydarzyło się dawniej oraz żeby nie zginęła pamięć o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Żeby przedstawić to co działo się w konkretnym miejscu, a miało znaczenie dla lokalnej, regionalnej przeszłości. Można jeszcze powiedzieć, że po to, aby zachować to, co usiłowano wymazać z kart historii i ludzkiej pamięci.
Zwolennicy inscenizacji podkreślają edukacyjny charakter, możliwość ?dotknięcia? historii, porozmawiania z rekonstruktorami i zapytania ich np. o to, jaki mundur i sprzęt mają na sobie, jaką formację odtwarzają, dlaczego akurat wybrali to, a nie inne wydarzenie. Pytań stawianych po inscenizacjach jest mnóstwo. Już ten fakt świadczy o tym, że pomysł ukazania tzw. historii na żywo jest trafiony.
W ten sposób doszliśmy do bardzo ważnego przesłania inscenizacji historycznych Przypominanie losów własnego państwa i regionu w formie ożywionej historii jest bardzo ważne. Najmłodszych uczy historii, starszym ją przypomina. Uczy patriotyzmu i kształtuje postawy obywatelskie i świadomość narodową. Należy zatem  docenić i tę formę przekazu, gdyż jest ona istotnym uzupełnieniem wiadomości historycznych podawanych w formie tradycyjnej.
My mamy 7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich ? co o nim wiemy? Tyle co pozwalają odczytać strony internetowej czyli, że jest to polska jednostka kawaleryjska na żołdzie francuskim. W armii napoleońskiej lance popularne stały się dzięki pułkowi jazdy legionowej, który od 1807 zwano Pułkiem Lansjerów Legii Polsko-Włoskiej, od 1808 Pułkiem Lansjerów Legii Nadwiślańskiej, a od 18 lipca 1811 7 Pułkiem Szwoleżerów-Lansjerów Wielkiej Armii Napoleona  – i właśnie tradycje 7 pułku odkrywają i utwalają współczesni Lansjerzy; nie zapominając o innych kartach polskiej historii: średniowiecznych zwycięstwach polskiego rycerstwa, wojnie polsko-bolszewickiej, II wojnie światowej, itd.
Najbliższe działania to manewry w okolicach Serocka, które mają przygotować członków Stowarzyszenia do udziału w defiladzie z okazji 11 listopada,oraz pomoc Nieformalnej Grupie Ludności Cywilnej ?Rajski Ptak? z Tłuszcza w organizacji inscenizacji ?Odzyskanie Niepodległosci 1918?  która odbędzie się 13 Listopada.
Jeśli chcecie poznać bliżej naszych lokalnych zapaleńców można ich znaleźć na facebookowym fanpage’u.

Sasin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.