Marki – czerwone pojemniki na elektroodpady

Marki - czerwone pojemniki na elektroodpady

We współpracy z firmą MB Recycling na terenie Marek ustawiono specjalne, czerwone pojemniki na elektroodpady.

Znajdują się one w jedenastu lokalizacjach:

 • Mieszka I/Okólna
 • Kolorowa
 • Mickiewicza / Urbanistów
 • Małachowskiego
 • Horowa Góra
 • Żeromskiego – plac Nivea
 • Leśna
 • Wilcza/Dzika
 • Rejtana (skwer)
 • Środkowa/Baczyńskiego
 • Wczasowa (skwer)

Tu na MAPIE znajdziecie Państwo usytuowanie pojemników na elektroodpady.

Do pojemników można wrzucać baterie i akumulatorki (z przodu kontenera znajduje się specjalny otwór na baterie. Każdy pojemnik jest również wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie do pojemnika elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 50x40x20 cm.

Pojemniki są skonstruowane w spoób uniemożliwiający wyjęcie wrzuconych już elektroodpadów.

Prosimy o niepozostawianie elektroodpadów przy pojemnikach. 

Jeśli ich wymiar jest większy niż opisany powyżej (50x40x20 cm) – powinny być one dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Markach przy ul. Dużej (REGULAMIN PSZOK). Dodatkowo, w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektroodpadów (dwa razy w roku z nieruchomości jednorodzinnych, raz w miesiącu z nieruchomości wielorodzinnych) można je również wystawić do odbioru.

Będziemy monitorować miejsca usytuowania pojemników. Jeśli przy którymś będą składowane odpady, będziemy starali się go przenieść w inne miejsce.

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie z kilku powodów:

 • Ekologia: Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody.
 • Bezpieczeństwo: Elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.
 • Łatwość w identyfikacji: Czerwony pojemnik jest łatwy do zidentyfikowania i odróżnienia od innych pojemników na odpady. Dzięki temu mieszkańcy łatwiej mogą zidentyfikować, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady.
 • Promowanie recyklingu: Oddzielanie elektrycznych odpadów i umieszczanie ich w specjalnym pojemniku przyczynia się do promowania recyklingu. Elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.

Wszystkie te powody sprawiają, że czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu.

Zebrane w pojemnikach niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, następnie poddawane są procesom recyklingu, a odzyskiwane w tym procesie cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń.

Elektrycznych śmieci nie wolno przechowywać w domu, w piwnicy czy w garażu, bo są to odpady niebezpieczne. Zawierają substancje, które po wydostaniu się z zepsutego urządzenia, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego.

Zwróć uwagę na symbol przekreślonego kosza umieszczany na urządzeniach.

więcej informacji: https://elektrycznesmieci.pl/

Więcej informacji z Marek

Marki - modernizacja chodnika przy Wspólnej - II etap

Marki – modernizacja chodnika przy Wspólnej – II etap

W ubiegłym roku zmodernizowano  chodnik przy ul. Wspólnej – od ul. Srebrnej do ulicy Brzozowej (południowa strona). Wówczas złożono deklarację, że odcinek od [...]
0 komentarzy
Marki - Tenis stołowy w "Dwójce"

Marki – Tenis stołowy w „Dwójce”

Po wieloletniej przerwie, tenis stołowy powraca na Marcovię, a ściślej do Szkoły Podstawowej nr 2. Jeśli jesteś miłośnikiem tenisa stołowego, grasz amatorsko albo [...]
0 komentarzy
Marki - początek robót przy czterech ulicach

Marki – początek robót przy czterech ulicach

Ruszają prace przy Popiełuszki, Wyszyńskiego, Jana Pawła II i Dobrej Dziś wprowadzono zwycięzcę przetargu – firmę Invest AG – na teren inwestycji. W [...]
0 komentarzy
Marki - Program Czyste Powietrze

Marki – Program Czyste Powietrze

Dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dla kogo? Dla [...]
0 komentarzy
Rokis Radzymin Marcovia Marki - SPR Olkusz

Rokis Radzymin Marcovia Marki – SPR Olkusz

Odliczanie trwa. Marecki zespół jak burza przeszedł przez rozgrywki pierwszej ligi gr C piłki ręcznej kobiet. Ale pierwsze miejsce w tabeli to dopiero [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.