Marki – czerwone pojemniki na elektroodpady

Marki - czerwone pojemniki na elektroodpady

We współpracy z firmą MB Recycling na terenie Marek ustawiono specjalne, czerwone pojemniki na elektroodpady.

Znajdują się one w jedenastu lokalizacjach:

  • Mieszka I/Okólna
  • Kolorowa
  • Mickiewicza / Urbanistów
  • Małachowskiego
  • Horowa Góra
  • Żeromskiego – plac Nivea
  • Leśna
  • Wilcza/Dzika
  • Rejtana (skwer)
  • Środkowa/Baczyńskiego
  • Wczasowa (skwer)

Tu na MAPIE znajdziecie Państwo usytuowanie pojemników na elektroodpady.

Do pojemników można wrzucać baterie i akumulatorki (z przodu kontenera znajduje się specjalny otwór na baterie. Każdy pojemnik jest również wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie do pojemnika elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 50x40x20 cm.

Pojemniki są skonstruowane w spoób uniemożliwiający wyjęcie wrzuconych już elektroodpadów.

Prosimy o niepozostawianie elektroodpadów przy pojemnikach. 

Jeśli ich wymiar jest większy niż opisany powyżej (50x40x20 cm) – powinny być one dostarczone do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Markach przy ul. Dużej (REGULAMIN PSZOK). Dodatkowo, w ramach zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektroodpadów (dwa razy w roku z nieruchomości jednorodzinnych, raz w miesiącu z nieruchomości wielorodzinnych) można je również wystawić do odbioru.

Będziemy monitorować miejsca usytuowania pojemników. Jeśli przy którymś będą składowane odpady, będziemy starali się go przenieść w inne miejsce.

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie z kilku powodów:

  • Ekologia: Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody.
  • Bezpieczeństwo: Elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.
  • Łatwość w identyfikacji: Czerwony pojemnik jest łatwy do zidentyfikowania i odróżnienia od innych pojemników na odpady. Dzięki temu mieszkańcy łatwiej mogą zidentyfikować, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady.
  • Promowanie recyklingu: Oddzielanie elektrycznych odpadów i umieszczanie ich w specjalnym pojemniku przyczynia się do promowania recyklingu. Elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.

Wszystkie te powody sprawiają, że czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu.

Zebrane w pojemnikach niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania, następnie poddawane są procesom recyklingu, a odzyskiwane w tym procesie cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń.

Elektrycznych śmieci nie wolno przechowywać w domu, w piwnicy czy w garażu, bo są to odpady niebezpieczne. Zawierają substancje, które po wydostaniu się z zepsutego urządzenia, stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka, zwierząt, a także środowiska naturalnego.

Zwróć uwagę na symbol przekreślonego kosza umieszczany na urządzeniach.

więcej informacji: https://elektrycznesmieci.pl/

Więcej informacji z Marek

Marki - "Osiemnastka" Memoriału Bercika

Marki – „Osiemnastka” Memoriału Bercika

Hubert „Bercik” Manteuffel był zapalonym kolarzem, który marzył o zorganizowaniu maratonu MTB w Markach. Niestety, jego plany pokrzyżowała niespodziewana śmierć w lipcu 2006 [...]
0 komentarzy
Marki - modernizacja Orlika przy ul. Stawowej

Marki – modernizacja Orlika przy ul. Stawowej

26 lipca 2024 roku, w siedzibie Mareckich Inwestycji Miejskich (MIM) podpisano umowę na modernizację kompleksu sportowego „Moje Boisko – Orlik 2012” przy ul. [...]
0 komentarzy
Marki - 99. urodziny profesora Tadeusza Wojciechowskiego

Marki – 99. urodziny profesora Tadeusza Wojciechowskiego

W dniu 99. urodzin profesora Tadeusza Wojciechowskiego, pseudonim „Olek” i „Globus”, burmistrz Jacek Orych odwiedził tego zasłużonego mieszkańca Marek. Profesor Wojciechowski to postać [...]
0 komentarzy
Marki - bezpłatna wycieczka dla seniorów

Marki – bezpłatna wycieczka dla seniorów

W programie zwiedzanie Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu, Ogrodu Botanicznego oraz warsztaty ceramiczne i animacje ruchowe W ramach projektu „Mazowsze dla Seniorów 2024 [...]
0 komentarzy
Marki - Wieczorne zwiedzanie MCER

Marki – Wieczorne zwiedzanie MCER

Odwiedź unikalny, ekologiczny budynek nagrodzony przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego – zachęca marecki ratusz Czy chcesz zobaczyć… panoramę Marek z dachu budynku Mareckiego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.