Ostatnie duże prace modernizacyjne w Parku Briggsów, położonym między zabytkowym pałacem a rzeką Długą, realizowaliśmy w 2014 r. Wówczas wybudowaliśmy alejki, ustawiliśmy latarnie, ławki i kosze na śmieci. Potem wybudowaliśmy drogę rowerową wzdłuż rzeki i zmodernizowaliśmy plac zabaw. – informuje UM Marki
Po ponad dekadzie czas na kolejny etap prac w Parku Briggsów. Jest to możliwe dzięki dotacji, które miasto zdobyło z rządowego programu Polski Ład. Przetarg na wykonanie prac wygrała Firma Ogrodnicza Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Marzena Szklarzewska ze Starej Iwicznej.
Mamy już decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie bieżących prac konserwatorskich przy drzewach na terenie Parku Braci Briggsów – podkreśla Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.
To znak, że rozpoczynają się widoczne dla oka roboty, choć tak naprawdę realizacja umowy zaczęła się w ubiegłym roku. Wówczas została przeprowadzona szczegółowa analiza dendrologiczna. Fachowcy od zieleni sprawdzili wszystkie drzewa w parku pod kątem niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa, które mogą stwarzać zagrożenie, zostaną usunięte.
Z koron drzew zostanie usunięty posusz, uszkodzone i połamane gałęzie. Dodatkowo wykonane zostaną cięcia korygujące korony drzew – tłumaczy Magda Zupka z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnym etapem prac będzie modernizacja alejek – ustabilizujemy warstwę mineralną, wyrównamy i wykonamy ich nową nawierzchnię. Wymienimy zniszczone kosze na odpady oraz zmodernizujemy ławki. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, gdyż czasowo lub fragmentarycznie Park Braci Briggsów będzie zamykany przez wykonawcę prac w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom postronnym – mówi Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Koszt inwestycji wynosi 422 tys. zł. Wydatki po stronie naszego miasta będą nieduże. Dzięki dotacji z Polskiego Ładu otrzymamy 392 tys. zł.
Park i Pałac Briggsów są jedną z pamiątek po angielskich przemysłowcach, którzy w latach XIX wieku zainwestowali w budowę fabryki przędzalniczej. Dzięki temu Marki stały się prężnym ośrodkiem przemysłowym na mapie zaboru rosyjskiego. Z zespołu rezydencjalno-parkowego zachował się pałacyk rodziny Briggsów z terenem parku zaprojektowanego w stylu angielskim z cennym drzewostanem.
Więcej informacji z Marek

Marki – duży sukces szczypiornistek

Marki – Emilian Kamiński – reżyser marzeń

Marki – Nabór do przedszkoli

Marki – przerwa w dostawie wody
