Marta Godlewska : Co nowego w prawie….

Podczas czwartkowych (23 marca) głosowań Sejm przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę, która wniesie dwie zmiany bardzo ważne dla przeciętnego Polaka. Rząd przewidział obostrzenia w zakresie obowiązku alimentacyjnego oraz przestępstw drogowych.
Ustawa wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.
Ważna zmiana dotyczy obowiązku alimentacyjnego i konsekwencji wynikających z uchylania się od tego obowiązku. Ustawa przewiduje, że osoba, której dług alimentacyjny stanowi równowartość co najmniej trzech należnych świadczeń okresowych (najczęściej miesięcznych), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dziś Kodeks karny mówi jedynie ogólnie o ?uporczywym uchylaniu się? od alimentacyjnego obowiązku. W wielu przypadkach pozwala to na omijanie przepisów. Wystarczy raz na jakiś czas przekazać na dziecko niewielką sumę (np. 10 zł), by w świetle prawa uniknąć odpowiedzialności. Wprowadzenie obiektywnego kryterium równowartości trzech świadczeń okresowych pozwoli zapobiec dowolności interpretacji, na czym polega ?uporczywość? w uchylaniu się od alimentów.
Dłużnicy alimentacyjny będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.
Skazani na karę pozbawienia wolności nie muszą odbywać kary w więzieniu. Mogą podlegać dozorowi elektronicznemu i normalnie pracować. Ministerstwo Sprawiedliwości wdraża program pracy więźniów, a przepisy Kodeksu karnego wykonawczego już nakazują w pierwszej kolejności kierować do pracy skazanych z obowiązkiem alimentacyjnym.
Wyższa kara (grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch) grozić ma tym, którzy nie płacąc alimentów, narażają osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi o sytuację, gdy np. na skutek uchylania się jednego rodzica od obowiązku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubrań, zapewnić kształcenia czy leczenia na chorobę przewlekłą.
W nowelizacji znajdziemy również zmianę dotyczącą przestępstw z zakresu prawa drogowego. Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.
Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dziś nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi zaledwie grzywna lub kara aresztu do 30 dni.
Oby zmiany spowodowały wzrost świadomości obywateli, bo te dwa problemy są smutną codziennością a większa dolegliwość za złamanie prawa pozwoli na skuteczną walkę z powyższymi problemami.

Marta
Godlewska
marta.godlewskaa@gmail.com
tel. 519 490 429

2 przemyślenia nt. „Marta Godlewska : Co nowego w prawie….

  1. Ta laska polonie amerykanska naciagnela na rzekomą bialaczke polish parents pomagaja uciekla przed policja nadal trwa dochodzenie

  2. Tak to prawda. Wielu ludzi jest szuka żeby oddała im pieniądze które wyłudzuła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.