Marta Godlewska: Przedawnienia

Terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz z tym  terminy przechowywania dokumentacji księgowej
Ostatnio coraz częściej spotykam się z kontrolami skarbowymi przedsiębiorców, warto więc wiedzieć jakie terminy przedawnienia nas obowiązują i co Organ może skontrolować.
Tak więc, :
Z upływem 5 lat? przedawniają się zobowiązania podatkowe, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Zatem , dokumenty księgowo-podatkowe z 2010 r.,należało przechowywać do końca 2016 r. i z końcem 2016 r., można je poddać utylizacji (patrz art. 74 ustawy o rachunkowości oraz art. 86 § 1 z uwagi na art. 70 § 1 Ordynacji).
Trwałemu przechowywaniu ? podlegają zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe ? (patrz art. 74 ust. 1 ustawy o rachunkowości).
10 lat ? przechowujemy faktury związane z nabyciem (lub wytworzeniem) nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów, zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł, a związane jest to z okresem, w którym dokonujemy korekty VAT podatku naliczonego z uwagi na art. 91 ust. 2 ustawy o VAT.
Z kolei dokumenty dotyczące środków trwałych? na podstawie, których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, przechowuje się do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok, w którym zakończono amortyzację.
5 lat ?przechowujemy wszystkie inne niż ww. dokumenty księgowe, mając a uwadze przedawnienie zobowiązań podatkowych.
Warto to też wiedzieć, że w przypadku kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obowiązują następujące terminy przedawnień :
Z upływem 5 lat ? ulegają przedawnieniu zobowiązania składkowe do ZUS powstałe 1 stycznia 2012 i później, a termin ich przedawnienia, liczy się od dnia, w którym stały się wymagalne. Tym samym w tym przypadku dokumenty rozliczeniowe do ZUS z 2011 r.,należało przechowywać do końca 2016 r.
Z upływem 10-ciu lat ? przedawniają się zobowiązania składkowe do ZUS powstałe przed 1 stycznia 2012 r. Jednak nie dotyczy ów 10-cioletni okres przechowywania dokumentacji z tym związanej (dla samej dokumentacji obowiązuje wyżej wymieniony 5-letni okres jej przechowywania). Jednak na wypadek ewentualnych kwestii spornych należy przechowywać dokumenty przez okres 10 lat.
Dlatego też tak ważny jest wybór dobrego miejsca na przechowywanie dokumentacji księgowej i kadrowo-płacowej, aby w przyszłości nie mieć problemów z odnalezieniem ich i ewentualną obroną rozwiązań przyjętych a negowanych przez Kontrolę.

Marta
Godlewska
marta.godlewskaa@gmail.com
tel. 519 490 429

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.