Międzynarodowy Dzień Białej Laski ? strać wzrok na godzinę

Co roku, 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących. Celem akcji jest kształtowanie postaw ludzi opartych na otwartości, empatii i tolerancji wobec osób niewidomych. Osoby z wadami wzroku, właśnie w tym dniu podkreślają swoją rolę w społeczeństwie.

Symbol białej laski

Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską. Istotą obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przede wszystkim przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu i władzom codziennej problematyki osób niewidomych i niedowidzących.

Tuż za granicami powiatu wołomińskiego, w niedalekiej Warszawie znajduje się miejsce gdzie kelnerami są niewidome osoby, a jedzenie serwowane jest w całkowitej ciemności. Miejsce, gdzie każdy z nas może poczuć co to znaczy nie mieć wzroku – nie tylko w ten ważny dzień.

W restauracji Different osoby niewidome jako pracownicy odnajdują się doskonale. W tajemniczej i niezwykłej atmosferze, niepełnosprawni obsługują gości, serwując im znakomite dania. Sama misja tego miejsca wzrusza. Międzynarodowy Dzień Białej Laski, jak i restauracja Different ma na celu podniesienie znaczenia problemów z jakimi zmagają się niewidomi i niedowidzący w codziennym życiu oraz uzmysłowienie nam widzącym, że takie osoby, mimo swojej niepełnosprawności są w stanie żyć normalnie. – Nasi pracownicy to skarb, a my z każdym tygodniem zyskujemy nowe, bezcenne doświadczenia. Największym wsparciem są nasi goście i stali bywalcy. To ich obecność daje nam siłę – podkreśla Anna Bocheńska, manager restauracji.

Restauracja jest prowadzona przez działającą od 2005 roku, Fundację pomocy rodzinie ?Człowiek w Potrzebie?. Całość zysków z restauracji, jest przeznaczana na działalność statutową fundacji,   przyjście do restauracji jest nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Więcej na temat misji projektu można przeczytać na stronie głównej restauracji https://restauracjadifferent.pl/ w dziale ?Daj się zaskoczyć?.

Sąsiedzki tandem

Rezerwując stolik w restauracji, warto również pomyśleć o wykupieniu biletu na Niewidzialną Wystawę, która sąsiaduje z Restauracją Different. Niewidzialna Wystawa to wyjątkowa interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której możemy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku ? wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. Na wystawie Przewodnicy ? osoby niewidome lub niedowidzące ? poprowadzą nas w podróż, która zmieni niejedno życie.

Niewidzialna Wystawa ma na celu zbliżenie do siebie perspektywy doświadczania jednego świata ? osób widzących i niewidomych. Pod opieką niewidomych Przewodników można zwiedzić specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Doświadczamy jak poruszać się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach.

Wystawa od ponad 7 lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno warszawiaków, jak i turystów.

15 października to ważna data w kalendarzu dla niewidomych, niedowidzących, ale i wszystkich osób wspierających. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nie tylko tego dnia powinniśmy troszczyć się o osoby niepełnosprawne i zwracać na nie szczególną uwagę. W takich miejscach, jakimi są restauracja Different i Niewidzialna Wystawa jesteśmy w stanie zbliżać się do siebie nawzajem każdego dnia.

Restauracja Different działa od kwietnia 2018 r., w Warszawie.
Pomysłodawczynią i prowadzącą restaurację jest Anna Bocheńska, prezes Fundacji pomocy rodzinie ?Człowiek w Potrzebie?. Całkowity dochód przeznaczony jest na działalność statutową fundacji.
www.restauracjadifferent.pl
www.facebook.com/restauracjadifferent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.