Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – dlaczego jedziemy i jechać będziemy?

W sierpniu 2014 roku wyruszy na trasę Kresowych granic 14 Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński by oddać cześć i uczcić pamięć ponad 22 tysięcy ofiar Zbrodni Katyńskiej, a także ponad 600 tysięcy obywateli różnych narodowości w tym 111 tysięcy Polaków z okresu tzw. wielkiej czystki 1937-1938 zbrodni ludobójstwa dokonanej przez komunistycznych ? stalinowskich oprawców.

5 marca minie kolejna rocznica tajnej decyzji Biura Politycznego ZSRR z dnia 5 marca 1940 roku Związku Sowieckiego (decyzję podpisali: Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan oraz Kalinin i Kaganowicz – za) w sprawie rozstrzelenia 14,7 tysięcy jeńców i 11 tysięcy więźniów z Polski, bez wzywania, bez przedstawienia zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. Powodem tej decyzji była osobista zemsta Stalina za porażkę w wojnie 1920 roku jak również chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej, elity intelektualnej, której przedstawicielami byli zamordowani oficerowie, aby uniemożliwić odrodzenie polskiej państwowości.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowcy Wojska Polskiego częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku dostali się w niewolę jako jeńcy wojenni. Ponadto zamordowano kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Granicznej i Służby Więziennej, po za tym przeszło siedem tysięcy osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca osadzonych w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach (ponad 60 tysięcy osób) wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu.

W Katyniu zakopano 4400 jeńców z obozu w Kozielsku, wśród ofiar zbrodni znaleźli się: Kontradmirał Xawery Czernicki, generałowie Bronisław Bohatyrewicz, Henryk Minkiewicz, Mieczysław Smorawiński a także jedyna kobieta ppor. pilot Janina Lewandowska.

W Miednoje w 23 masowych grobach zakopano zwłoki 6300 jeńców głównie policjantów i funkcjonariuszy z obozu KOP w Ostaszkowie zamordowanych w Twerze w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD.

W Piatichatkach pod Charkowem zakopano 3800 jeńców z obozu w Starobielsku zamordowanych w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie. Wśród zamordowanych byli generałowie: Leon Bielewicz, Stanisław Haller, Aleksander Kowalewski, Kazimierz Orlik-Łukoski, Konstanty Politowski, Franciszek Sikorski, Leonard Skierski i Piotr Skuratowicz.

Z tzw. listy ukraińskiej wymordowano 3435 więźniów w tym 900 więźniów ze Lwowa, 500 z Łucka, 500 z Równego, 500 z Tarnopola, 400 ze Stanisławowa, 200 z Drohobycza. Ciała ofiar ukryto w różnych miejscach w tym w Bykowni pod Kijowem. Wśród pomordowanych oficerów i policjantów znajdowali się generałowie: Romuald Dąbrowski, Kazimierz Dzierżanowski, Władysław Jędrzejewski, Szymon Kurz, Mieczysław Linde, Franciszek Paulik i Rudolf Prich.

W Kuropatach koło Mińska ukryto zwłoki 3870 ofiar z tzw. listy białoruskiej w tym z Białegostoku, Brześnia, Pińska, Baranowicz i Wilejki.

Z obozów jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie ocalało jedynie 395 polskich oficerów wywiezionych do obozu w Juchnowie.

Źródło ? Wikipedia zawiera również opis zbrodni ludobójstwa dokonanej na polskich jeńcach wojennych przez zbrodniarzy z NKWD na podstawie decyzji Stalina na wniosek Berii szefa NKWD ZSRR.

Oddając hołd i cześć pamięci ofiar komunistyczno ? stalinowskich oprawców nie możemy zapominać o hekatombie ofiar polskiej i innych nacji, których zamordowali Niemcy w czasie drugiej wojny światowej pod dowództwem ich legalnie wybranego przywódcy NSDAP narodowo socjalistycznej partii pracy Niemiec Adolfa Hitlera. A którzy tak chętnie obecnie poszukują zastępczego sprawcy swoich zbrodni relatywizując odpowiedzialność za nie, stąd ?polskie obozy koncentracyjne?, propagandowe filmy typu ?Nasze matki nasi ojcowie?, tylko dziw bierze, że takie paszkwile są sprowadzane do Polski za nasze podatki. Kto to robi?

Pierwszym Etapem Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który wyruszył w sierpniu 2013 roku z Placu Zamkowego w Warszawie był Ossów i Radzymin, miejsca pamiętnej Bitwy Warszawskiej 1920 ?Cudu nad Wisłą? oraz miejsce śmierci ks. majora Ignacego Skorupki. Wielu uczestników Bitwy Warszawskiej 1920 roku podzieliło tragiczny los ofiar zbrodni katyńskiej. Uczestnicy MMRK z wielkim zainteresowaniem wysłuchiwali wykładu Ks. dr Andrzeja Rusinowskiego w Sanktuarium w Ossowie oraz wykładu przy makiecie frontu Bitwy Warszawskiej 1920. Bohaterom Bitwy Warszawskiej w Ossowie i Radzyminie uczestnicy MMRK oddali hołd składając wieńce i zapalając znicze na grobach poległych. Motocykliści Rajdu Katyńskiego i Moto Cudu uczcili na cmentarzu w Wołominie pamięć swojego kolegi Ryszarda Pobikrowskiego uczestnika VII RK, który zginął odprowadzając VIII RK do Wilna. W Augustowie uczestniczyliśmy w uroczystościach pod nowym pomnikiem ku czci ofiar obławy augustowskiej z lipca 1945 roku zwanej ?Małym Katyniem?. ?Wszystkich ujawnionych bandytów w liczbie 562 ludzi, zlikwidować? pisał generał Abakumow do Ławrientija Berii szefa stalinowskiej bezpieki. Zamordowano 600 akowców, w tym 30 kobiet oraz osoby niepełnoletnie. Zostali wyłapani w domach i na polach. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie zostały ukryte ofiary tego ludobójstwa. Stałym miejscem odwiedzin motocyklistów z MMRK jest dom rodzinny ks. Jerzego Popiełuszki i jego mamy w Okopach, niestety ostatni raz zastaliśmy mamę ks. Jerzego w domu. Będziemy teraz odwiedzać grób śp. Marianny Popiełuszko.

W Wilnie wspólnie z rodakami czcimy pamięć Polaków na cmentarzu na Rossie oraz pomordowanych w Ponarach, a podczas nabożeństwa w Ostrej Bramie modlimy się za szczęśliwą podróż. W Rajdzie Katyńskim od 2012 roku biorą udział harcerki i harcerze z Wileńskiego Hufca Maryji pod opieką ks. Dariusza Stańczaka, wyróżniają się oni wspaniałą postawą i działalnością patriotyczną.

W zeszłym roku w Rajdzie Katyńskim uczestniczyła młodzież z wołomińskich szkół średnich w nagrodę za zwycięstwo w konkursie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Lekcje Katyńskie organizuje od sześciu lat Maria Krukowska i nauczycielki historii szkół średnich, uczestniczyło w nich około pięć tysięcy uczniów szkół średnich. W organizacji lekcji katyńskich i uroczystości w Ossowie, w sfinansowaniu wyjazdu młodzieży do Katynia, a także w zbieraniu darów dla Polaków na kresach, znaczącą pomoc otrzymaliśmy od burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara.

Odwiedzamy miejsca wiecznego spoczynku i zbrodni dokonanej na Polakach w Glinciszkach, w Surkontach – cmentarz żołnierzy AK, gdzie znajduje się grób pułkownika Minkiewicza ? autora planu wyzwolenia Wilna ?Ostra Brama?.

Spotykamy się z Polakami, dziećmi i młodzieżą, w kościołach, szkołach, sierocińcach, dla których wieziemy pięć ton darów: albumów, książek, zeszytów, zabawek, art. sportowych, które mają im przypominać Polskę. Spotkania z Polakami, i nie tylko, dostarczają obu stronom ogromnych wzruszeń, razem czerpiemy siłę i wiarę w sens ?bycia Polakiem? i naszego pielgrzymowania. I nie dary są tu najważniejsze, one stanowią pamiątkę, ale nasz przyjazd i oddanie czci i szacunku żyjącym i tym, którzy oddali życie za naszą ojczyznę.

To, co na zawsze przemienia uczestników rajdu, to obecność na miejscach masowych grobów pomordowanych w Kuropatach koło Mińska, Katyniu koło Smoleńska, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach pod Charkowem i Bykowni pod Kijowem.

W Katyniu, Miednoje, Bykowni uczestnicy Rajdu Katyńskiego śpią tuż przy memoriałach, powoduje to trudną do opisania więź z leżącymi obok w masowych grobach. Na wiadomość o tym gdzie śpimy, staruszka Polka z Ukrainy pytała ?a wy nie bojalis sia?? Różne uczucia mamy po każdej wieczornej mszy na memoriale za dusze i ku czci pomordowanych, ale nie strach. Miejscem naszych noclegów są także szkoły, kościoły a często ?pod chmurką? np. w Chrepiowie nad Dniestrem. Na dziesiątkach cmentarzy składamy wieńce, palimy znicze i modlitwą za zmarłych, poległych i pomordowanych czcimy ich pamięć.

I coraz mniej…
I coraz mniej wędrownych ptaków
Przybywa do Kresowych granic
Z zachodu, wschodu, z różnych szlaków
Do porzuconych niegdyś stanic

Do dawnych progów, których nie ma
Do mogił porośniętych trawą
Wciąż woła Was Ojczysta ziemia
Przesiąkła Waszych Ojców sławą

Przesiąkła krwią męczeńską braci
Którzy za Kresy życie dali
Od wieków za nie haracz płacim
Żołnierze nasi na śmierć stali

Nie nasza jednak była wola
Los rzucił Was pod obce nieba
Taka Polaków gorzka dola
Że wciąż wędrować kędyś trzeba

Czekamy Was Rodacy mili
Że znów wrócicie do nas wiosną
Czekamy tej radosnej chwili
Niech stare ścieżki nie zarosną…

W dniu 19 czerwca 2013 roku zmarła
w Nowogrodku
Pani Maria Dobrzyńska ? Karawajska ? poetka.
Kobieta która ukochała Polskę ponad wszystko,
którą odwiedzali każdego roku motocykliści
z ?Międzynarodowego  Motocyklowego Rajdu
Katyńskiego?

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka oraz motocyklistami ze Stowarzyszenia Wschód Zachód od dwóch lat porządkujemy ogromnie zaniedbany polski cmentarz wojenny z lat 1914 ? 1920 w Brodach na Ukrainie, gdzie rosły 60 ? letnie drzewa. Ustawiliśmy tam 10- metrowy krzyż i karczowaliśmy drzewa i chwasty oraz odtwarzamy krzyże na żołnierskich mogiłach.

W 2013 roku uczestniczyliśmy w uroczystości przy uporządkowanej, ogrodzonej i zadbanej mogile żołnierzy z 1920 roku w Uszycy Nowej na Ukrainie. W 2012 roku spotkaliśmy w tym miejscu staruszkę Polkę, która mówiła, że od lat ?lagą? broni przed nowymi pochówkami w miejscu, gdzie spoczywa około 50 żołnierzy polskich z 1920 roku w zapomnianej mogile. A teraz serce się raduje widząc tę zmianę.

Ukraina od Żytomierza do Lwowa to szczególne miejsca w historii Polski. Koziatyń (zagon na Koziatyń) wspaniała karta oręża polskiego z 1920 roku, Dytiatyń, Zadwórze, Lwów to miejsca wielkiej chwały i poświęcenia, przypieczętowanego krwią, dla ojczyzny, to polskie Termopile. Berdyczów, Brahiłów, Bar, Latyczów, Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy nad Dniestrem ? tu dotyka się historii. W Okopach, głównej twierdzy po zajęciu przez Turków Chocimia i Kamieńca Podolskiego (po niesławnym pokoju w Buczaczu w 1672 roku), ostał się kościół św. Trójcy. Jeszcze w czasie dwunastego RK w 2012 roku stały tu ruiny bez dachu, a w ołtarzu głównym leżała kukurydza i trzeba było wyganiać krowę, aby motocykliści mogli uczestniczyć w mszy św. w ruinach kościoła. W 2013 roku przeżyliśmy niemałe zaskoczenie widząc robotników uwijających się na rusztowaniach i przykryty dach. Cuda się zdarzają, msza św. była wśród rusztowań i jakie wzruszenia.

To co utrwala się w pamięci uczestników RK, to msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu z Prezydentem Lechem Kaczyńskim w kwietniu 2010 roku na lotnisku Siewiernoje w Smoleńsku. W zeszłym roku w miejscu katastrofy ustawiliśmy krzyż ufundowany przez Starszego Cechu w Wołominie Ryszarda Czerwińskiego.

Szczególnym miejscem na trasie naszej pielgrzymki są uroczystości ku czci bestialsko pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej na Ukrainie, które organizowane są razem ze Stowarzyszeniem Huta Pieniacka, dla uczczenia ofiar zbrodni ludobójstwa (120 -160 tys.) Polaków na Wołyniu dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich z UPA i OUN. Trzynasty Rajd Katyński przybył również do Wiednia, w związku z 330. rocznicą bitwy pod Wiedniem i Parkanami. Wspaniale wyglądali motocykliści zaopatrzeni w skrzydła husarskie wjeżdżający na Kahlenberg i później ?ruszający na Wiedeń? po mszy w kościele na Kahlenbergu.

Całą podróż w XII i XIII Rajdzie Katyńskim możecie Państwo prześledzić na stronie www.zec.wolomin.pl w zakładce Rajdy Katyńskie oraz na stronie internetowej Rajdu Katyńskiego, są tam tysiące zdjęć i filmików, zachęcam do oglądania.

Korzystając z okazji pragnę serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wspomogli naszych rodaków na Kresach II Rzeczypospolitej. Oto dlaczego? jechać tam będziemy.

Lista uczestników Rajdów Katyńskich z Kobyłki, Marek, Radzymina i Wołomina: ? Kobyłka – Dariusz Jarski VII RK ? Marki – Zdzisław Żurawiński XIII RK ? Marki – Waldemar Czapliński XIII RK

? Radzymin – Marek Garbulewski VII,X RK ? Radzymin – Henryk Wyszyński VI, VII RK ? Wołomin – Sławomir Wnuk V, VI i VII RK

? Wołomin – Małgorzata Wnuk VII RK ? Wołomin – Małgorzata Makieła VII RK ? Wołomin – Andrzej Makieła VII RK ? Wołomin – Zbigniew Kozłowski IV, V, VII, VIII RK ? Wołomin – Ryszard Pobikrowski VII RK

? Wołomin – Krzysztof Mędrzycki V RK ? Wołomin – Edward Olszowy XII, XIII RK

Edward Olszowy

Edward Olszowy