Minirachunek podatkowy. Jak to będzie działało?

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O ważnej zmianie dla przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem  ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

? O jakiej nowości opowie nam Pan dziś?
? Rzeczywiście, w zasadzie mówimy wyłącznie o nowościach, o zmianach przepisów. I dziś będzie podobnie. Od 1 stycznia 2020 roku zmieni się przepis, który dotyczy wszystkich przedsiębiorców, mianowicie zmieni się sposób wpłat za zobowiązania podatkowe.
? Na czym dokładnie polegać będzie zmiana?
? Od 1 stycznia zobowiązanie za PIT, CIT, VAT, przedsiębiorca zapłaci do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku bankowego, tzw. mikrorachunku podatkowego.
? Co to jest mikrorachunek podatkowy?
? Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. To jest specjalny numer konta bankowego, dedykowany indywidualnie każdemu przedsiębiorcy. I właśnie od nowego roku każdy przedsiębiorca będzie wpłacał swoje podatki na indywidualne konto bankowe. Chodzi o to, że przedsiębiorca nie będzie już wybierać różnych numerów kont w zależności od rodzaju podatku, za który płaci i w zależności od urzędu skarbowego, do którego płaci. Może mieć to wymierną korzyść, np. wtedy, gdy przedsiębiorca się przeprowadzi lub zmieni siedzibę firmy, dalej będzie posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania będzie to, że nie będzie musiał już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Dużą zaletą może okazać się to, że przedsiębiorca szybciej otrzyma zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Przynajmniej tak powinno być docelowo.
? A skąd przedsiębiorca dowie się jaki jest jego mikrorachunek podatkowy?
? Swój mikrorachunek podatkowy każdy przedsiębiorca sprawdzi już dziś korzystając z generatora dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL, w przypadku osób fizycznych albo numer NIP, w przypadku organizacji.
? To który z tych numerów jest właściwy?
? Jeśli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to zawsze numer PESEL. Numer NIP właściwy będzie najczęściej w przypadku spółek, stowarzyszeń, fundacji. Po prostu tam, gdzie podatnikiem nie jest osoba fizyczna.
? To kiedy będą dokonywane pierwsze wpłaty w nowy sposób?
? Już 1 stycznia 2020 roku. Tzn. podatki za grudzień 2019 roku, ale płacone w roku 2020, będą opłacane już na nowych zasadach.
? A co z dotychczasowymi numerami konta bankowych?
? Te numery kont będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 roku. Po tej dacie wpłaty PIT, CIT oraz VAT będą dokonywane wyłącznie na mikrorachunki podatkowe.
? A podatki inne niż PIT, CIT i VAT? Co z nimi?
? Płatności za podatki inne niż PIT, CIT i VAT, po 1 stycznia 2020 roku będą dokonywane na dotychczasowych zasadach.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.