Mistrzowie (ze) świata

W ostatniej zapowiedzi przedstawiliśmy Czytelnikom sylwetki polskich gwiazd Koncertu Inauguracyjnego. Dziś o artystach, na których koncert ostrzą sobie zęby melomani z miast oddalonych od Kobyłki nawet o… 300km.

Dyrektor Festiwalu Anna Lisiewicz mówi o Nim: ?To mój muzyczny idol. Pierwszy raz usłyszałam jego recital na żywo 3 lata temu. Zupełnie oniemiałam. Komplementy, jakie na jego temat wypisują najpoważniejsze pisma muzyczne na świecie, są absolutnie uzasadnione. Nie dziwi też gigantyczna lista nagród przyznanych jego płytom.” To Hopkinson Smith. Urodzony w Nowym Yorku Amerykanin, który z najlepszym wynikiem ukończył studia muzyczne na Harvardzie.

W połowie lat siedemdziesiątych Smith był wraz z Jordi Savallem jednym z założycieli legendarnego już dziś zespołu Hesperion XX. Od połowy lat osiemdziesiątych skupił się głównie na muzyce solowej dla wczesnych instrumentów szarpanych jak vihuela, renesansowa i barokowa lutnia, teorba oraz renesansowa i barokowa gitara. Poprzez swoje recitale i nagrania ponad 20 płyt kontynuuje odkrywanie i przywracanie do życia dzieł, które są jednymi z najbardziej ekspresyjnych a zarazem najbardziej intymnych w całym dorobku muzyki.

Lawson Tate z ?Dallas Morning News” nazywa Smitha ?Księciem współczesnych lutnistów”. Igor Kipnis z ?Goldberg Magazine” mówi o dwupłytowym albumie z sonatami skrzypcowymi Bacha, które ukazały się w 2000r. w autorskiej transkrypcji Hopkinsona na lutnię: ?to jedna z największych realizacji tego roku na świecie”. Utwory z tego albumu będziemy mogli usłyszeć także podczas recitalu w Kobyłce 16 maja o 19.00.

Jak wiemy – założeniem Festiwalu jest, by każdy koncert był muzycznym rarytasem i długo wspominanym wzruszeniem, dotknięciem wielkiej sztuki. Stąd dwa dni po recitalu Hopkinsona Smitha – w Koncercie Finałowym 18 maja o 20.00 zagra The Parley of Instruments. ?Wspaniała muzyka, znakomite wykonanie i dźwięk powodujący dreszcze, od których podnoszą się włosy na rękach.” – tak pisał o nich amerykański ?Classical Express”.

I w zasadzie, czy potrzebujemy lepszego zaproszenia? Zespół przywiezie nam muzykę angielską, dla której stał się symbolem odnowy. Peter Holman – dyrektor grupy jest pierwszym muzykologiem w historii, który został uhonorowany tytułem Doktora Muzykologii przez London University. Jest także dyrektorem muzycznym Opery Restor, którą prowadzi od jej założenia w 1985r; dyrektorem artystycznym ?Suffolk Villages Festival” od roku 1988 i dyrygentem Essex Baroque Orchestra – orkiestry festiwalu.

Był szefem muzycznym wielu barokowych produkcji operowych w Anglii i poza jej granicami. Podczas Festiwalu Muzyki Dawnej w Bostonie w USA dyrygował ?Króla Artura” Purcella. Kierował orkiestrą w ?Orfeo” Luigiego Rossi, zarówno w Bostonie, Tanglewood jak i w Drottningholm w Szwecji.

Regularnie występuje w Radiu BBC, pisze artykuły dla prasy, publikuje muzykę. Jest profesorem w Królewskiej Akademii Muzyki w Londynie – tak zresztą jak i pozostali członkowie zespołu – ale wykłada w wielu konserwatoriach, uniwersytetach i na letnich kursach w całej Europie, USA i Nowej Zelandii. Jest członkiem Historical Musicology at Leeds University. Na koncerty zapraszają: Dyrektor festiwalu Anna Lisiewicz, Dyrektor MOK Andrzej Zbyszyński . Wstęp wolny!

Marcin Pieńkowski