Młody kierowca na okresie próbnym

Mówiło się o tym od dawna, że od stycznia bieżącego roku będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące obowiązków początkujących kierowców. Z pewnością nowością jest fakt, że ?młody? kierowca przez dwa lata będzie na tzw. okresie próbnym.Nowy ? młody ? kierowca, który rozpoczyna swoją przygodę za kierownicą w 2017 roku będzie miał znacznie trudniej od osób, które swoje pierwsze prawo jazdy otrzymali we wcześniejszych latach.
Przez pierwsze dwa lata od otrzymania prawa jazdy będzie bowiem na tzw. okresie próbnym. Cóż to takiego? ?Młodego? kierowcę obowiązują zaostrzone przepisy ruchu drogowego – jazda z mniejszą dozwoloną prędkością, udział w dodatkowych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i powrót do oznakowania pojazdu symbolem młodego kierowcy jakim jest liść klonowy.
A to jeszcze nie wszystko gdyż młody kierowca, aby jeździć bezpiecznie powinien pamiętać o zasadach, które dla doświadczonego kierowcy są już nawykiem.
Choćby o tym, że należy w odpowiedni sposób przygotować samochód do jazdy. Doświadczony kierowca o tym na ogół już wie.
Poradniki dla kierowców przypominają o tym, żeby odpowiednio ustawić fotel i zagłówek jak również dostosować do swoich indywidualnych potrzeb ustawienie lusterek ? tak, aby bez dodatkowych gestów obserwować jezdnię ze wszystkich możliwych stron. Koniecznie należy tez sprawdzić ustawienie świateł korzystając najlepiej z pomocy fachowców. Samodzielnie zaś powinniśmy zadbać o to, aby wewnątrz naszego samochodu nie było zbędnych, nieprzymocowanych przedmiotów. Jest to o tyle ważne, że w trakcie hamowania siła z jaką ? przykładowo ? butelka litrowa napoju ? oddziałuje na otoczenie przekracza 200 kg i to tylko podczas jazdy z prędkością ok. 90 km.
Ważne jest też odpowiednie wyposażenie auta w akcesoria takie jak:  apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, linka holownicza oraz gaśnica. Powinniśmy pamiętać również o posiadaniu sprawnego koła zapasowego lub zestawu, który pomoże nam dokonać naprawy w krytycznej sytuacji.
Koła w naszym pojeździe powinny być regularnie sprawdzane ? pamiętajmy o regulacji ciśnienia w oponach i naprawie usterek w ogumieniu. Pamiętajmy też, że na zniszczenia narażone są również felgi, dla których szkodliwe są nie tylko nierówne drogi ale również brak uwagi ze strony kierowcy podczas jazdy. Często zapominamy o tym, jak ważna jest dla naszego bezpieczeństwa dobra widoczność należy więc pamiętać, ze szyba przednia naszego pojazdu nie powinna mieć żarnych uszkodzeń gdyż podczas jazdy może zakończyć się to jej pęknięciem.
Dokładne obejrzenie pojazdu po trudach zimowych to dobra praktyka, szczególnie, że nadchodząca wiosna i lato sprzyjają częstszym i dłuższym wyprawom.
Jest oczywiście jeszcze cała gama obowiązkowych kontroli pod maską samochodu ale o tym nie będziemy dziś mówić. Chcemy natomiast w związku z wizja długich i częstych podróży zwrócić uwagę młodych kierowców na fakt, że trwająca wiele godzin podróż wymaga odpoczynku co ważne jest szczególnie wówczas, gdy nasze umiejętności i nawyki nie są jeszcze zbyt mocno ugruntowane. Przerwy powinny być więc regularne a w czasie nich warto zaserwować sobie krótki spacer, który pozwoli zrelaksować się, odprężyć i dotlenić. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma warunków na spacer warto wybrać ciekawe miejsce gdzie w sposób szybki i bez skrępowania możemy wypić kawę czy zjeść posiłek a często też małej regeneracji wymaga nasze auto i nie zaszkodzi mu umycie szyb, przetarcie reflektorów itp.
Po takim krótkim odświeżeniu zarówno auto jak i kierowca mogą ponownie włączyć się do ruchu drogowego i być mniejszym zagrożeniem dla siebie i innych podróżnych. A odpoczynek podczas długiej podróży nie zaszkodzi nawet doświadczonemu kierowcy.
Opracowała Teresa Urbanowska  w oparciu o źródło: Materiały Shell

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.