Młodzi ekoliderzy w Wołominie

Powraca temat Zielonych Klas ? wspieranych przez Wydział Ochrony Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich UM w Wołominie grup przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zaangażowanych w ekologiczne działania. Z Sebastianem Nowakiem, szefem wydziału, rozmawia Łukasz Rygało.

? Czym zajmują się Zielone Klasy?

? Podejmują bardzo różne działania ? właściwie wszystko zależy od ich inicjatywy, niewiele działań jest z naszej strony wymaganych czy narzucanych. Uczestnicy projektu i ich opiekunowie sami określają tematykę i formę działania, dzięki czemu ich pomysły odpowiadają na konkretne problemy i ? co najważniejsze ? są możliwe do zrealizowania. Koordynatorzy przysyłają projekty, pomysły na działania swoich grup, my je oceniamy i wspieramy finansowo lub merytorycznie. Zielone Klasy organizowały warsztaty, konferencje, wycieczki. Chcemy w nowym roku szkolnym rozwinąć współpracę z młodzieżą, zachęcić do działania większą ilość szkół, koordynatorów i oczywiście samych uczniów. W poprzednich latach współpracowaliśmy z dwudziestoma trzema takimi grupami i mamy nadzieję, że we wrześniu będzie ich więcej.

? Rozumiem, że pojawi się nowa, atrakcyjna oferta…

? Przede wszystkim chcemy wyjść w teren z kompetentnym, ciekawym i zaangażowanym w ochronę przyrody przewodnikiem, obserwować interesujące przyrodniczo miejsca w ciągu roku, obserwować zmiany, jakie w nich zachodzą w ciągu roku. Chcemy więc nieco odejść od tej ekologii traktowanej jednie jako narzędzie do skłonienia mieszkańców do segregowania odpadów w stronę zrozumienia i poszanowania natury. Dążymy do tego, aby młodzi ludzie reagowali na sytuacje zagrożenia przyrody, na dewastację, niszczenie budek lęgowych czy mrówkostrad. Na pewno zmienimy też nieco formę nagradzania najlepszych grup ? będziemy stopniowo odchodzić od nagród rzeczowych na rzecz ciekawych wycieczek edukacyjnych czy też fajnych warsztatów.

? Jakie były efekty dotychczasowej współpracy z Zielonymi Klasami?

? Dotychczasowe zaangażowanie niektórych grup daje na przyszłość wielkie nadzieje. Bardzo pozytywnie wyróżnia się młodzież na przykład ze szkoły w Duczkach, z Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Wołominie. Liczymy na pojawienie się za kilka lat ekologicznych liderów w różnych rejonach gminy. Chodzi o ludzi świadomych wartości przyrody i znających zagrożenia dla środowiska, zaangażowanych ?po godzinach? w jej ochronę, swego rodzaju przykład dla sąsiadów.

? Szukacie kontaktu z mieszkańcami przez Internet ? z jakim skutkiem?

? Rośnie liczba naszych ?lubisiów? na Facebooku, a to obecnie najszybsza i najwygodniejsza forma kontaktu z mieszkańcami. Dowodów nie trzeba szukać ? na początku naszej rozmowy zamieściliśmy na naszym profilu informację o młodym psie, który przybłąkał się do Urzędu Miasta. Szukamy właściciela, ale w ciągu kilkunastu minut pojawia się osoba, która chętnie zwierzaka przygarnie. We wrześniu planujemy nową odsłonę odmłodzonej strony internetowej www.czystywolomin.pl, znacznie ułatwimy też dostęp elektroniczny do podań i formularzy.

? Dziękuję za rozmowę.