Młodzi wykształceni

Do radzymińskich placówek oświatowych trafi dodatkowo blisko milion złotych, które gmina pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013. Pieniądze przeznaczone są na zajęcia dodatkowe.

– Gmina Radzymin przystąpiła do realizacji projektu ?Młodzi, wykształceni”. Na czym ma polegać ten projekt?
– Pozyskaliśmy na ten projekt kwotę 942 693,20 zł w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013. Pieniądze są przeznaczone na organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem języków obcych, technik informacyjnych, nauk matematyczno-przyrodniczych oraz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych i psychologiczno-pedagogicznych, a także wdrożenie innowacyjnych form nauczania wzmacniających potencjał rozwojowy szkół. Realizacją projektu objęte będą wszystkie szkoły, będące jednostkami organizacyjnymi Gminy Radzymin, zgodnie z chronologią zadań wskazaną w budżecie i harmonogramie projektu.
– W ubiegłym roku rozmawialiśmy o planach związanych z inwestycjami oświatowymi Radzymina na 2009 rok. Jak te działania wyglądają w chwili obecnej? Czy trwają przygotowania do którejś z nich?
– Inwestycje oświatowe na najbliższy okres są w naszej gminie zaplanowane na kwotę około 20 milionów. To czy zrealizujemy je szybko czy też w okresie 2 – 3 lat uzależnione jest od pozyskania środków unijnych o które zabiegamy.
– O jakich konkretnie inwestycjach Pan mówi?
– Ważniejsze inwestycje oświatowe zaplanowane do realizacji w 2009 roku to: budowa gimnazjum w Radzyminie przy ulicy 11 listopada – trwają prace projektowe; trwa również projektowanie rozbudowy szkoły w Nadmie, wraz z biblioteką; trwa również adaptacja projektu budowy sali gimnastycznej przy Zespole Szkół im. księżnej Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie. Wszystkie te inwestycje do duże wyzwanie zarówno dla radzymińskiego budżetu jak też od strony realizacji. Podkreślę raz jeszcze, że tempo prac związanych z tymi inwestycjami uzależnione jest od pozyskania środków unijnych. Jeśli nie uzyskamy pieniędzy, które planujemy otrzymać wówczas będziemy starali się rozłożyć finansowanie tych przedsięwzięć na 2 – 3 lata.
– Czy ukierunkowanie na powiększenie bazy lokalowej w oświacie spowodowane jest brakiem miejsc w placówkach oświatowych Radzymina?
– W chwili obecnej jeszcze miejsc w szkołach nie brakuje, ale warto w tym miejscu podkreślić, że tylko w 2008 roku w Radzyminie zameldowało się około 1000 nowych osób. Stąd też podjęliśmy decyzję o rozwoju bazy oświatowej,gdyż zakładamy, że mieszkańców w Radzyminie będzie nadal przybywało. Sprawy oświatowe są bardzo ważne dla naszej gminy, ale musimy też pamiętać o pełnej infrastrukturze czyli o kanalizacji, modernizacji ulic, budowy nowych ulic, których w gminie ciągle przybywa. Chociaż na przestrzeni ostatnich 6 lat budżet Radzymina wzrósł o 300% czyli z 20 milionów do 60 milionów rocznie, przez to, że przybywa nam ciągle nowych ulic nakłady na te nowe ulice są ciągle niewystarczajace. Powiększony budżet daje jednak możliwości podejmowania łatwiejszych decyzji inwestycyjnych. Wspominając wstecz warto pamiętac, że 6 czy 7 lat temu decyzja o budowie czy nawet niewielkim remoncie czegokolwiek była powodem zażartych sporów.

Rozmawiała Teresa Urbanowska