Pieniądze na tereny inwestycyjne

Ponad 5,5 miliona złotych pozyskała Gmina Radzymin ze środków Marszałka Województwa Mazowieckiego z przeznaczeniem na przygotowanie terenów pod inwestycje. Działaniami przygotowawczymi objętych będzie kilkadziesiąt hektarów gruntu na obrzeżach miasta.
Radzymin znalazł się wśród 12 gmin na Mazowszu, które otrzymały od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika, dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego rozwoju Regionalnego. Kwota dofinansowania to 5 milionów 699 tysięcy 979 zł. Przygotowany przez Radzymin projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję rozpatrująca wnioski o dofinansowanie. Przyznana kwota jest dla gminy niebagatelna, gdyż stanowi blisko 10% rocznego budżetu Radzymina.
– Są to pieniądze na konkretny cel. W naszym przypadku na uzbrojenie północnej części miasta Radzymin pod planowane inwestycje. Dzięki temu dofinansowaniu będziemy mogli uzbroić wspomniany rejon Radzymina w infrastrukturę techniczną – doprowadzenie mediów oraz drogi dojazdowej – mówi Zbigniew Piotrowski, burmistrz Radzymina.
Przyznane pieniądze mają przyspieszyć proces przygotowania terenów pod przyszłe inwestycje w tej części Radzymina. – Będzie to kolejna oferta Radzymina mająca za zadanie ściągnąć do nas następnych inwestorów. Przygotowywany pod inwestycje obszar to teren około 50 do 60 hektarów – mówi burmistrz Piotrowski.
Jednym z nowych inwestorów, jaki będzie lokował swoją działalność w najbliższym czasie w Radzyminie jest Mennica Metale Szlachetne. Znalazła ona swoją lokalizację w pobliżu CoCa Coli. – Będzie to kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. W ofercie znajdzie się praca zarówno dla osób z różnym wykształceniem: podstawowym, średnim i wyższym – informuje Zbigniew Piotrowski. Jak nam się udało ustalić Mennica uzyskała już pozwolenie na budowę. – W ramach wspomnianych środków przyznanych na przygotowanie terenów pod inwestycje będziemy budowali drogę dojazdową do mającego powstać nowego zakładu. Takie jest nasze zobowiązanie – tłumaczy burmistrz.
Na przedłużeniu ulicy Przemysłowej w Radzyminie ma powstać alternatywny układ komunikacyjny do węzła komunikacyjnego Radzymin 2 w Zwierzyńcu. – Na odcinku tej trasy znajdują się trzy linie energetyczne oraz linia gazowa, które dyskwalifikują tę przestrzeń na inne cele takie jak budownictwo mieszkaniowe czy działalność przemysłowa – wyjaśnia nasz rozmówca.
Pozyskane środki nie są jedynymi jakie Radzyminowi udało się pozyskać w ostatnim czasie. – Projekty unijne są bardzo szczegółowe. Przygotowanie ich wymaga dużej wiedzy, wkładu pracy i zaangażowania. Aby wniosek był dobry i znalazł akceptację w rozpatrujących go komisjach korzystamy z doradztwa firm zewnętrznych, ale też z pracowników Urzędu Miasta Radzymin. Kluczowym jest tu referat inwestycji, którym kieruje Jan Wilczyński i specjalistka z tego wydziału Małgorzata Klimkiewicz, jak i Referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej pod kierownictwem Marii Niegowskiej wraz z zespołami pracowników – podkreśla burmistrz Radzymina.

Teresa Urbanowska