Mogiły Polakówej Górki

Podczas prac badawczych w Ossowie odkryto dwie mogiły, w których znalezione zostały szczątki 20 osób poległych w 1920 roku.

O tym, że Gmina Wołomin przygotowuje program ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej” pisaliśmy na naszych łamach już wiele razy. W ramach tych przygotowań trwają różne prace dotyczące realizacji projektu. Przygotowywane są, między innymi, dokumenty do powstania Parku Kulturowego jak też harmonogram działań. O tym, że na polach ossowskich mogą być pochowani żołnierze rosyjscy, walczący tu w sierpniu 1920 roku, pogłoski krążyły od wielu lat.

– Gmina chciała ustalić czy te, znane potocznie informacje, że na Polakówej Górce nad rzeką Czarna Struga, znajdują się mogiły żołnierzy sowieckich, którzy polegli w walkach w 1920 roku, jest prawdziwa – opowiada Krzysztof Antczak, wiceburmistrz Wołomina.

Krążą informacje, że już w 1970 roku informacje na ten temat były nawet publikowane. Podjęto więc działania zmierzające do przeprowadzenia badań. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiliśmy o zgodę na prowadzenie badań do Wojewody Mazowieckiego, zawiadomiliśmy Prokuraturę Rejonową i PCK – opowiada nasz rozmówca.

Do Ossowa na wskazane miejsce sprowadzono Georadar. Badania prowadził antropolog dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie (osoba, która badała czaszkę Katyńską i ustaliła dane zmarłej osoby).

Georadar wykazał, że grunt był wiele razy przekopany. Ustalono więc termin dalszych badań, które  rozpoczęły się 8 września a zakończyły 12. – Rozkopano Polakówą Górkę i znaleziono dwie mogiły, w których znaleziono szczątki około 20 osób. Wykonano pełną dokumentację archeologiczną i antropologiczną, pobrano próbki DNA – opowiada Antczak.

Szczątki poległych osób po zakończeniu badań zostały umieszczone w kartonowych pudłach i pochowane w mogile. Na miejsce, w którym znaleziono mogiły, zaproszony został duchowny prawosławny z parafii wołomińskiej. Jak zapewniają władze samorządowe Wołomina, w ramach tworzenia Parku Kulturowego miejsce to zostanie upamiętnione. Sposób upamiętnienia zostanie określony w powstającej dokumentacji.

Tematem interesuje się Marszałek Bronisław Komorowski, który spotkał się z Ambasadorem Rosji. Marszałek zapowiada, że na odsłonięcie obelisku w tym miejscu chciałby zaprosić przedstawiciela Dumy.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

6 przemyśleń nt. „Mogiły Polakówej Górki

  1. To dobrze, że do tej sprawy podchodzi sie bez emocji. Należy tylko nie dopuszczać do przejęcia inicjatywy przez ksenofobów i różnych hurra patriotów i tzw.”prawdziwych polaków”.

  2. Zorro twoje poglądy już znamy, kolor orientacji politycznej także to lepiej siedź cicho.Ciekawe jak teraz będą wyglądać uroczystości 15 – go. sierpnia w dniu Cudu Nad Wisłą czy to o takie Wrota Bitwy Warszawskiej chodzi Panu Mikulskiemu. Oj durni Polacy !. Komunisci tu rządzili pół wieku i palcem nie kiwnęli by pomyśleć o swoich a teraz Ossów to miejsce jeżeli to prawda będzie miał dwie msze 15 sierpnia tych co bronili Polski i Warszawy i tych co chcieli nam ją skomunizować i zbolszewiczyć. Oj biada biada narodzie.

  3. Taki poziom dyskusji niestety zdradza, że nasz „ossowiak” to „prawdziwy polak”. No miałem rację już się tacy odzywają. Ciekawe drogi ossowiaku jak twój patriotyzm wyglądał w latach osiemdziesiątych bo coś malutko wtedy do Ossowa na mszę takich „bohaterów” i „właścicieli historii” przybywało. Trzeba rozumieć to o czym się mówi a język ksenofobii i nienawiści nadaje sie wyłącznie do uprawiania wrzasków a nie do rzeczowej cywilizowanej dyskusji. Nie wiem ile będzie mszy dwie, pięć czy pięćdziesiąt a tak swoją drogą to pierwszą powinno się odprawić w intencji tego by nienawiść nie przesłaniała ludziom rozumu i by przypomnieli sobie, że nienawiść z całą pewnością cnotą chrześcijańską nie jest. Nawet tak wyglądająca uroczystość będzie lepsza od seansu nienawiści i prymitywnych uogólnień. Uogólnienia takie dają satysfakcję wielu „bohaterom” leczących swoje kompleksy wynikające z tego, że kiedy był czas aby „dokopać” ruskim to brakowało im odwagi więc teraz jest taka okazja to trzeba dokopać. Ryzyko żadne a fakt, że nieboszczyk zszedł był z tego łez padołu przed 88 laty nie ma znaczenia. Trzeba jasno powiedzieć, że mszczenie się na grobach jest przejawem niespotykanego barbarzyństwa i w kulturze europejskiej uznawane jest za czyn wyjątkowo haniebny. Myślenie w takich kategoriach jak twoje, drogi ossowiaku, prowadzi niestety w jedno miejsce a mianowicie pod betonową ścianę nienawiści czyli miejsce gdzie dialog, humanizm i zwykła ludzka przyzwoitość nie mają żadnych szans na zaistnienie. To jest największe nieszczęście Polski na początku XXI wieku. Koniec polemiki.

  4. Zorro- o jakim mszczeniu się na grobach ty piszesz . Twoje pogląd są tak prosowieckie że do przodu wybiegasz z swoimi durnymi myślami sugerując to czego nie napisałem . Cóż to za określenie prowadzenie pod betonową ścianę nienawiści . Beton umysłowy raczej tryska z twoich przemyśleń. Ot znalazł się nauczyciel równości i sprawiedliwości . Czy tak ci trudno spojrzeć w lustro i zobaczyć pisz wymaluj ksenofoba i zarozumialca w jednej osobie. Zapewniam cię że byłem wcześniej na cmentarzu w Ossowie niż ci się wydaje- tam czuło się patriotyzm już na początku lat osiemdziesiątych i wcześniej szkoda że tego ty nie rozumiesz , gdybyś tam chodził i słuchał ks. K. Konowrockiego czy biskupa Kraszewskiego to byś nie pisał takich głupot dziwny Polaku.

  5. Jak można obecnie mówić że ktoś jest prosowiecki i obrażać ludzi? Widać komuś zabrakło rozumu. Jeśli nie ma więcej argumentów po za kazaniami to należy się poddać. Ksenofobia nie powinna dominować w komentarzach w tym temacie.

  6. Ptasior. Dobry masz pseudonim. Jeżeli jesteś taki tolerancyjny to za słowem ksenofobia itd. kryją się ludzie którzy swoją spolegliwością i kuleniem uszu po sobie kiedy ktoś reprezentuje normalny punkt widzenia nawet w temacie wydarzeń ossowskich oddajesz rację nie koniecznie słusznej sprawie. Kiedyś znany dla jednych pisarz stworzył dzieło szalenie antypolskie pt:” malowany ptak” , ale znalazł się inny autor który napisał odpowiedz pt: „Ptasior” w której strona po stronie udokumentował ohydne kłamstwo i antypolski charakter dzieła tego światowego pisarza. Proponuję ci przeczytaj jedno i drugie a sam wyciągniesz wnioski niesłuszności swoich osądów nazywając kogoś ksenofobem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.