MON wybuduje Muzeum w Ossowie?

Że coś jest na rzeczy można było wnioskować po ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Wołominie na której radni PiS przedłożyli uchwałę intencyjną w sprawie przekazania MON terenu pod budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Podczas ostatniego (majowego) posiedzenia Rady Miejskiej w Wołominie na wniosek radnych PiS, którzy mają większość w Radzie Miejskiej w Wołominie, przegłosowana została uchwala przygotowana przez Klub PiS, będąca deklaracją chęci przekazania MONowi gruntów w Ossowie pod budowę Muzeum.
Muzeum, choć jeszcze nie powstało, ma już długą i burzliwą historię swego powstania. Temat zaczął jeszcze w latach 2002-2006 ówczesny burmistrz Jerzy Mikulski. To wówczas przeprowadzane były pierwsze analizy i badania. Odbywały się konferencje jak również prowadzone były badania mające na celu ustalenie czy i kto jest pochowany na tzw. Polakowej Górce. Powstała też bardzo śmiała koncepcja samej bryły Muzeum autorstwa znanego projektanta Mirosława Nizio.
Po wyborach w 2010 roku i zmianie władzy, nowa ekipa ? tym razem pod wodzą burmistrza Ryszarda Madziara z PiS również poświęciła sporo uwagi powstaniu Muzeum w Ossowie ? jednak i tym razem nie udało się zamysłu zrealizować do końca kadencji. Powstał jednak projekt i? skończyła się kadencja a władza przeszła w ręce burmistrz Elżbiety Radwan, która od początku swojego urzędowania apelowała o włączenie się w budowę Muzeum w Ossowie organów państwowych, przekonując, że dla gminy jest to zbyt kosztowne przedsięwzięcie. Sądząc po efektach, choć działania wołomińskich radnych PiS i burmistrz Elżbiety Radwan nie wydają się być zespolone a każda ze stron deklaruje, że działa na własną rękę, środowe doniesienia medialne wydają się być ukoronowaniem zarówno działań burmistrz Radwan jak i Radnych PiS. Media ogólnopolskie poinformowały bowiem, że ?W końcu ma powstać Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w podwarszawskim Ossowie! Zielone światło dla inwestycji dał szef MON Antoni Macierewicz. Gotów jest też wyłożyć konkretne pieniądze a inwestycja, zgodnie z tym co podał Fakt i Radio ZET  ma pochłonąć nawet 100 mln zł ? A to oznacza, że MON nie tylko chce się podjąć realizacji inwestycji ale również będzie ją w przyszłości prowadził.
Zrealizowany, jeszcze w latach 2010-1014, projekt uzyskał przed końcem kadencji pozwolenie na budowę.
– Projekt muzeum uzyskał pozwolenie na budowę pod koniec 2014 roku. Obecnie staramy się o pozyskanie środków na realizację projektu. Priorytetem jest dla nas oddanie budynku jeszcze przed rokiem 2020, w którym obchodzić będziemy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ? brzmi informacja na oficjalnej stronie www.ossow1920.pl.
Z nieoficjalnej rozmowy jaką udało nam się przeprowadzić z przedstawicielem klubu radnych wołomińskiego PiS, ważne jest, aby w strukturach zarządczych nowego Muzeum jakie powstanie pod auspicjami MON (jeśli faktycznie do tego dojdzie) znalazł się choć jeden przedstawiciel władz miasta (radny lub wysokiej rangi urzędnik).
Jak czytamy dalej na stronie www.osow1920.pl bryła budynku zaprojektowanego w 2014 roku przez firmę Arkon Atelier dopasowana jest do wyznaczonego pod inwestycję terenu i nawiązuję swym kształtem do uwarunkowań widokowych Parku Kulturowego w Ossowie. Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę. Walce tej towarzyszy obserwacja pola boju ? szklany świetlik jasny i smukły jak szybkie spojrzenie w kierunku nieprzyjaciela. W ostatnim pawilonie gubi się zasada wyraźnego podziału pawilonu i świetlika, dla pełniejszego pokazania dumy ze zwycięstwa i wolności. W sferze materialnej budynek pozwoli przenieść się odwiedzającym w sam środek działań zbrojnych 1920 roku w Ossowie. Jednak zdecydowany akcent podczas projektowania został położony na prezentacje szerszej idei zwycięskiej walki Polaków z komunizmem, którego początek miał tu miejsce – tyle opis.
Czy, gdy dojdzie do przekazania terenu we władanie MON, projekt ten będzie realizowany, czy też ponownie podjęte zostaną prace koncepcyjne i projektowe nad kolejnym wariantem ? tego na chwilę obecną nie wiadomo.
Burmistrz Elżbieta Radwan zapewnia jednak, że dołoży wszelkich starań, aby budowa muzeum mogła być realizowana jak najszybciej.
Warto też w tym miejscu przypomnieć, że sam Antoni Macierewicz, obecny szef MON wielokrotnie gościł w Ossowie jako uczestnik obchodów rocznicowych 1920 roku.
Pozostaje mieć więc nadzieję, że jest to w dalszym ciągu dla niego ważne miejsce.

Opracowała
Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.