Dom marzeń

Dom dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych to miejsce, o które zabiegają rodzice niepełnosprawnych dzieci z Wołomina, które ukończyły 25. rok życia. Pomysłów na realizację ich marzenia przez minione ćwierć wieku było już wiele. Wiele wskazuje na to, że teraz wreszcie to marzenie ma realne szanse na spełnienie.

We wtorek (6 czerwca) w Urzędzie Miejskim w Wołominie odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli władz Wołomina z rodzicami niepełnosprawnych dzieci, które ukończyły 25. rok życia.
Niepłenosprawne osoby z upośledzeniem umysłowym objęte są obowiązkiem szkolnym do 25 roku życia. ? Po ukończeniu 25 lat nasze dzieci często są zamknięte w ?czterech ścianach? własnego domu a my wraz z nimi. Nie mają dokąd pójść. Nie ma dla nich żadnej alternatywy ? apelowali przez wiele lat rodzice, których dzieci los i tak wystarczająco ciężko doświadczył.
Pomysłów na zmianę tej sytuacji przez ostatnie ćwierć wieku było wiele. Kilka lat temu grupa osób podjęła trud stworzenia takiego miejsca na własną rękę zakładając Fundację Bezpieczna Przystań i choć początkowo wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze to zamysł okazał się zbyt ciężki do udźwignięcia przez osoby, które same mają do udźwignięcia duże osobiste obciążenie.
Kilka miesięcy temu Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina przedłożyła Radzie Miejskiej projekt uchwały z propozycją, zakupu lokalu i utworzenia miejsca dziennego pobytu dla niepełnosprawnych dorosłych, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej. Wołomińska Rada Miejskie projekt ten zaakceptowała. W związku z tym urzędnicy pracują nad przygotowaniem inwestycji do realizacji.
Na potrzeby dziennego domu opieki osób niepełnosprawnych 25+ gmina zakupiła lokal o pow. ok. 400 m2. Przystąpiono też do sporządzenia projektu adaptacji pomieszczeń na potrzeby potencjalnych beneficjentów. Wtorkowe spotkanie miało na celu analizę przygotowanych propozycji adaptacji pomieszczeń oraz naniesienie uwag i sugestii rodzin, które w przyszłości będą korzystały z nowo powstałej placówki.
Z ramienia burmistrz w spotkaniu uczestniczyła wiceburmistrz Edyta Zbieć oraz naczelnik wydziału inwestycji Bożena Kucharczyk i pracownicy tego wydziału oraz, pomimo urlopu, również burmistrz Elżbieta Radwan. – To dla mnie bardzo ważne, aby miejsce które powstanie dla waszych dzieci spełniało ich potrzeby i gwarantowało dobrą opiekę ? powiedziała do licznie uczestniczących w spotkaniu rodziców.
Naczelnik Kucharczyk i wiceburmistrz Edyta Zbieć, odpowiadały na pytania rodziców którzy z ogromnym zainteresowaniem analizowali przygotowaną dokumentację. Omawiano poszczególne pomieszczenia, mierzono, dyskutowano, proponowano…
– Nareszcie! Ale fajnie! Czy aby na pewno to się uda zrealizować? – te krótkie zdania powtórzono tego dnia wiele razy.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.