Muzyka i Sacrum w niedziele Wielkiego Postu za nami?

W tym roku ?Stabat Mater? Giovanniego Battisty Pergolesi?ego w wykonaniu chóru i orkiestry smyczkowej wysłuchano w: Tłuszczu, Klembowie, Radzyminie i Wołominie.

Stabat Mater od 1727 roku stało się częścią liturgii, formą wieloczęściowego oratorium z udziałem solistów, chóru i orkiestry. Jest nierozerwalnie związana z okresem Wielkiego Postu wszak treścią jej jest Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i ból Matki patrzącej na Jego Mękę. Giovanni Battista Pergolesi ( 1710 ?1736) komponował to dzieło w wyjątkowym miejscu i okresie swojego życia. W 1736 roku śmiertelnie chory (prawdopodobnie na gruźlicę) przebywał w klasztorze zakonu franciszkanów w Pozzuoli (k. Neapolu).

Idea zorganizowania koncertów muzyki sakralnej w okresie Wielkiego Postu w kościołach na terenie powiatu wołomińskiego powstała z inicjatywy Szkoły Muzycznej w Wołominie prowadzonej przez dyrektora tej szkoły Pawła Rozbickiego ? jedynej takiej jednostki w naszym powiecie ? oraz Starostwa Powiatowego w Wołominie.

W ubiegłym ? 2012 roku ? koncerty z tego cyklu odbyły się w Jadowie, Strachówce, Dąbrówce i Poświętnem. W tym roku ?Stabat Mater? Giovanniego Battisty Pergolesi?ego w wykonaniu chóru i orkiestry smyczkowej wysłuchano w: Tłuszczu, Klembowie, Radzyminie i Wołominie. W 2014 roku organizatorzy zapowiadają kontynuację projektu w kolejnych gminach – tym razem odbędą się one w: Markach, Kobyłce, Zielonce i Ząbkach.

Projekt ten został ciepło przyjęty przez mieszkańców gmin. Cieszy więc fakt, że został wsparty przez Starostę Wołomińskiego oraz Burmistrzów i Wójtów. Koordynatorem projektu jest Andrzej Zbyszyński, asysten starosty. Koncerty spotkały się również z życzliwym przyjęciem przez gospodarzy poszczególnych parafii oraz wiernych, którzy nagradzali wykonawców brawami na stojąco. Innowacją wykonania było czytanie polskiego tekstu poszczególnych części przez lektora.

Koncert prowadziła dyrygentka Sylwia Krzywda.

Starosta, burmistrzowie, wójtowie oraz proboszczowie parafii w których koncerty się odbyły twierdzili, że było to wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie artystycznym i organizacyjnym. Wyrażali też nadzieję, że koncerty muzyki sakralnej w Niedziele Wielkiego Postu na stałe wpiszą się w kalendarz wydarzeń artystycznych.