Na harcerskim szlaku

W niedzielę, 24 września br. Park Miejski w Ząbkach zamienił się w osadę harcerską. Wydarzenie zorganizowane przez harcerzy z hufca ZHP Ząbki im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego patronatem objął Robert Perkowski, burmistrza Miasta Ząbki.  O podjętej inicjatywie z pwd. Adamem Kubickim, komendantem Szczepu Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych ?Tajemnica?  rozmawiała Aleksandra Olczyk

Skąd pomysł na zorganizowanie osady harcerskiej?
Chcieliśmy pokazać mieszkańcom Ząbek życie harcerskie i zachęcić do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chcemy podtrzymywać tradycje i wartości harcerskie.

Czy to była Wasza pierwsza inicjatywa otwarta na mieszkańców Ząbek?
Oczywiście, że nie. Przygotowujemy liczne imprezy dla mieszkańców miasta, takie jak przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, czy gra miejska ?Rozkoduj Ząbki?. Corocznie organizujemy również obozy i zimowiska.

Czy w dzisiejszych czasach nadal jest zainteresowanie harcerstwem?
W dzisiejszych realiach coraz ciężej jest zachęcić dzieci i młodzież do aktywności, trudno jest przebić się przez wszechobecną technologię. Dzieci wolą siedzieć w domu, grać na komputerach, spędzają czas na portalach społecznościowych, zamiast wśród rówieśników. Harcerstwo jest sposobem na życie. Uczymy samodzielności i zaradności, współpracy w grupie. Kształtujemy charaktery, pokonujemy własne słabości. Nie każdy nadaje się do tego, by być harcerzem.

Jakie macie harcerskie plany na przyszłość?
Przede wszystkim chcemy rozwijać hufiec, szkolić przyszłą kadrę. W Ząbkach jest ogromny potencjał, dużo szkół i dzieci, ale nam brakuje instruktorów. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami, poświęcamy mnóstwo czasu i sił na działalność hufca, jednak wciąż nas jest za mało, aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości. Chcemy dążyć do rozwoju liczebnego hufca, nie tracąc przy tym na jakości.

Podczas eventu ?Osada Harcerska w Ząbkach?, zobaczyć można było jak wygląda obóz harcerski oraz poznać uroki harcerskiego życia. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego apelu, na którym zaprezentowały się ząbkowskie drużyny harcerskie i gromady zuchowe. W trakcie apelu odśpiewany został hymn harcerski oraz wciągnięto na maszt polską flagę. Po jego zakończeniu goście mogli wziąć udział w różnych atrakcjach. Na odwiedzających czekały m.in. gra na orientację i nauka pierwszej pomocy,  Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się zorganizowana pod namiotem strzelnica i wspinaczka po skrzyniach. Najmłodsi mieli możliwość uczestnictwa w zabawach zuchowych, a wszyscy, którzy zgłodnieli posilić się pyszną, harcerską grochówką.  Dodatkowo w jednym z namiotów urządzone zostało hufcowe ?muzeum?, gdzie można było obejrzeć pamiątki, stare kroniki i zdjęcia.  Na zakończenie imprezy, po kilku godzinach aktywnej zabawy na świeżym powietrzu, mieszkańcy Ząbek mieli okazję wysłuchać koncertu piosenki turystycznej w wykonaniu „Grupy na Swoim”.  Punktualnie o  godzinie 17:00 Tomek ?Bory? Borkowski i Arkadiusz Piechowski, zabrali publiczność na niezapomnianą wędrówkę szlakami bieszczadzkich połonin i Beskidów. Przepiękne wykonanie znanych i mniej znanych utworów sprawiło, że pomimo zimnego wiatru i niezbyt sprzyjającej pogody starsi i młodsi słuchacze bawili się doskonale

Wywiad i zdjęcia Aleksandra Olczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.