Na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia po raz trzeci obchodzono Światowy Dzień Autyzmu. Aby uczcić ten dzień, wolontariusze klubu ?Na Przekór? działającego w Gimnazjum nr 3 w Wołominie zorganizowali spotkanie dla uczniów mające na celu zamanifestowanie solidarności z ludźmi chorymi oraz poszerzenie wiedzy na temat sposobu poznawania świata i funkcjonowania osób autystycznych.

Wolontariusze z Klubu ?Na Przekór? od kilku lat pomagają w rehabilitacji dzieci autystycznych. Przyłączyli się więc do międzynarodowej akcji, zakładając niebieskie koszulki jako deklarację uczestniczenia w akcji ?Na niebiesko dla autyzmu?.

Zaproszona na spotkanie mama chorego na autyzm dziecka opowiedziała uczestnikom spotkania o tej chorobie oraz o problemach, na jakie napotyka jej synek w codziennym życiu. Zaproponowała też kilka ćwiczeń, które pomogły zrozumieć młodym ludziom, jak inaczej od nas postrzegają i odczuwają osoby autystyczne.

Uczniowie obejrzeli kilka krótkich filmów obrazujących talenty osób dotkniętych autyzmem. Poznali historię m.in.: Martina Finna ? niezwykle utalentowanego, niewidomego artysty, który gra ze słuchu (nie zna nut). Pierwszy poważny koncert miał w Londynie w wieku dziewięciu lat. Obecnie koncertuje z orkiestrą jazzową; Dereka Paraviniciego ? jego komunikacja jest całkowicie niewerbalna, za to genialnie gra na fortepianie, wydał płytę, gra w serialu telewizyjnym; Jemsa Hobleya ? tancerza, który zadebiutował w angielskim programie ?Mam talent?. Kiedy odkrył taniec, jego życie zmieniło się całkowicie ? nauczył się czytać i pisać. Obecnie uczy się w szkole tańca i otrzymuje stypendium; Stephena Wiltshire?a ? który nauczył się mówić dopiero w wieku dziewięciu lat i ma niezwykłą pamięć fotograficzną. Narysował całą panoramę Londynu po jednym przelocie nad miastem helikopterem, odwzorowując dokładnie liczbę kolumn, okien i ulic. Nazywany jest ?żywą kamerą?.

Spotkanie w Gimnazjum nr 3 w Wołominie odbyło się w ramach globalnej akcji, której celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu oraz problemów, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski.

Autyzm jest zaburzeniem uznawanym przez ONZ za jedno z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata ? obok takich chorób, jak rak, AIDS i cukrzyca. Jest to również problem, z którym radzić musimy sobie w Polsce ? w naszym kraju u jednego na 300 dzieci rozpoznawany jest autyzm, a według niektórych badań u około jednego procenta społeczeństwa występują zaburzenia rozwojowe, w tym autyzm, i niestety liczby te wzrastają z roku na rok.

Spotkanie wolontariuszy z uczniami było aktywną lekcją empatii, zrozumienia i tolerancji dla drugiego człowieka, który z powodu autyzmu nie może być taki jak wszyscy ? ponieważ wiele rzeczy jest dla niego niedostępnych, za to w innych przejawia niesłychany talent.

Klub ?Na Przekór?