Na Praskiej Giełdzie Spożywczej Polskie karczmy

Do września na terenie Praskiej Giełdy Spożywczej w Ząbkach, można oglądać wystawę ?Polskie Karczmy”, przygotowaną przez PGS we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji

Zabytków w Kielcach. Wystawę rysunków dawnych karczm, autorstwa – Romana Mirowskiego, w drugiej połowie kwietnia otworzył wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski w obecności byłego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, posła Kazimierza Ujazdowskiego, przewodniczącego senackiej komisji rolnictwa i ochrony środowiska, senatora Jerzego Chróścikowskiego oraz burmistrza Ząbek Roberta Perkowskiego.

– Karczmy, dawniej nieodłączny element codziennej rzeczywistości, stały się dzisiaj zapomnianym fragmentem krajobrazu polskich wsi i miasteczek. Ich czas definitywnie minął, więc o ich przywróceniu do życia nie może być mowy. Można natomiast i trzeba o nich przypominać i temu celowi służy wystawa – zachęca do zwiedzania wystawy, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej Zenon Daniłowski.

– Karczmy stanowiły ważny element polskiego krajobrazu kulturowego. Według społecznej rangi były one pierwszymi obiektami po kościołach. Z karczmami wiążą się nie tylko zjawiska negatywne, celowo do niedawna wyolbrzymiane. Poza funkcją użytkową były one miejscem, gdzie rodziła się samorządność lokalna wiejskich wspólnot. Ponadto karczmy były ważnym elementem wymiany informacji – podkreśla Roman Mirowski, uczeń prof. Wiktora Zina.

Praska Giełda, która jest dużym rynkiem hurtowym produktów spożywczych, nie ogranicza się do działalności komercyjnej, lecz ma godną pochwały ambicję pielęgnowania narodowej tradycji i budowania świadomości kulturalnej.

Burmistrz Ząbek – Robert Perkowski podkreśla otwarcie Praskiej Giełdy na środowisko lokalne. – Co roku młodzież ząbkowskich szkół zapraszana jest m.in. na organizowane przez Giełdę wystawy. A ostatnią wystawę ?Polskie karczmy” można oglądać jeszcze do września. Są plany, że będzie ona prezentowana również w kuluarach polskiego sejmu.

Temat polskich karczm jako zjawiska kulturowego zostanie przez Praską Giełdę niejako dopełniony w postaci osobnego albumu. W roku przyszłym prezes Daniłowski planuje kolejną wystawę – tym razem o polskiej kuchni.