Nie będzie jednostki kultury w Pałacu w Chrzęsnem!

Na ostatniej sesji Rady Powiatu z inicjatywy Zarządu Powiatu został zgłoszony projekt uchwały uchylający uchwałę z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie utworzenia Samorządowej Instytucji Kultury ?Pałac w Chrzęsnem Norwidowskie Centrum Kultury?. O nowym pomyśle na funkcjonowanie pałacu rozmawiamy z przewodniczącym Komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa ?Januszem Tomaszem Czarnogórskim.

? Pałac w Chrzęsnem remontowany jest w ramach projektu pt. ?Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne? z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej kwotą ok. 7 mln złotych. Zaplanowano tam działalność edukacyjno-kulturalną, świadczoną dla mieszkańców Powiatu Wołomińskiego. W związku z tym 25 kwietnia 2013 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę o utworzeniu Samorządowej Instytucji Kultury ?Pałac w Chrzęsnem Norwidowskie Centrum Kultury? i nadania jej statutu. Co się zmieniło, że na sesji 29 maja tę uchwałę uchylono?

? Zacznę od tego, że jestem zbulwersowany sposobem w jaki radni zostali o projekcie tej uchwały powiadomieni ? na sesji starosta w imieniu Zarządu zgłosił ten projekt!!! Nie konsultując go w komisjach merytorycznych ? Dziedzictwa Narodowego i Rozwoju Gospodarczego ? po prostu zostaliśmy zaskoczeni tym projektem!!! Jak wynikało z analizy pism między starostwem, a Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego i Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych to od dwóch miesięcy urzędnicy wiedzieli o problemie. Dlaczego więc nie podzielono się nim z radnymi? Dlaczego ?wrzucono? projekt uchwały na dwa dni przed terminem uruchomienia jednostki ? 1 czerwca ? stawiając radnych trochę „pod ścianą?? Zostałem potraktowany instrumentalnie ? trzeba zagłosować bo nie ma już czasu, a co osoby odpowiedzialne robiły przez ostatni rok?

? Skąd termin 1 czerwca?

? Pierwotnie Instytucja Kultury w Chrzęsnem miała rozpocząć działalność 1 września 2013 roku, następnie w sierpniu przesunięto termin na listopad, a w październiku na 1 czerwca 2014 roku. Argumentowano to problemami z przetargami, koniecznością ich zakończenia i dopiero przekazania w zarządzanie nowej instytucji kultury.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: powołanie Instytucji Kultury i przekazanie jej majątku w postaci zabudowanej nieruchomości w myśl ustawy o gospodarce nieruchomościami ? spowodowałoby zmianę struktury własności tej nieruchomości. Przepis art. 57 Rozporządzenia Rady Europy nr 1083/2006 wskazuje, iż takie przekazanie majątku będzie oznaczało, iż projekt zostanie poddany zasadniczej modyfikacji poprzez zmianę charakteru własności elementu infrastruktury oraz przyczyni się do uzyskania nieuzasadnionej korzyści przez podmiot publiczny, jakim byłaby utworzona jednostka. W konsekwencji może skutkować to odebraniem Powiatowi Wołomińskiemu dofinansowania i koniecznością zwrotu wraz z odsetkami środków uzyskanych z RPO WM 2007-2013.

? To dlaczego głosował Pan przeciw podjęcia tej uchwały?

? Głosowałem przeciw, bo tak jak wspomniałem zbulwersował mnie sposób wprowadzenia tego projektu uchwały pod obrady rady, a także brak wcześniejszej merytorycznej dyskusji na ten temat. Ponadto przesuwaliśmy termin dwukrotnie co więc stało na przeszkodzie przesunąć go jeszcze raz!? Tym bardziej, że jeszcze zostało sporo do zrobienia ? kilka przetargów jest w trakcie realizacji, a jeden jeszcze nie jest nawet ogłoszony!!!

? Co dalej z Pałacem?

? Na moje, tak właśnie postawione pytanie Członkom Zarządu ? usłyszałem, że są różne koncepcje ? albo włączyć go w strukturę Fabryczki lub struktury Wydziału Edukacji ? tylko czy takie zdalne kierowanie tak dużym przedsięwzięciem będzie skuteczne? Śmiem w to wątpić. Od wielu miesięcy trwały dyskusje na temat przyszłości Pałacu, form działalności czy utrzymania ? teraz wróciliśmy do punktu wyjścia.

Rozmawiała

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.