Nie wszystek umrę

Każdy chciałby nie umrzeć tak do końca i nie zatracić się w wieczności tu na ziemi. No cóż! Horacy przypisał ten przywilej poetom, artystom słowa. Sam był poetą i wyraził przekonanie, że jego poezja przeżyje, chociaż jego już nie będzie wśród żywych. I z pewnością tak jest.

Dziś wiemy więcej. Ideę tego starożytnego poety powielali niektórzy poeci epok późniejszych, jak na przykład Jan Kochanowski. Wiemy też, że przekonanie Non omnis moriar (nie wszystek umrę) sprawdziło się. Minęły wieki , a dzieła twórców są ciągle żywe, one nie umarły. I nie tylko dzieła, których tworzywem są słowa. Wiecznie żywa jest cała twórczość artystyczna, czyli malarstwo, muzyka, rzeźba?
Wszystko, co dziś uznawane jest za piękne, co nam dostarcza przeróżnych przeżyć, co nas poucza i kształtuje, czyli sztuka.
Dziś, tak jak zawsze, ludzie ? artyści czują potrzebę tworzenia. Tworzą, bo mają dar, bo daje im to satysfakcję, bo chcą coś powiedzieć innym ? odbiorcom, chcą coś po sobie pozostawić.
Ziemia Tłuszczańska wydała wielu artystów, którzy stworzyli coś pięknego i niepowtarzalnego, a ich dzieła stanowią obecnie wystawę plastyczną w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Jest to przepiękna i urzekająca swą różnorodnością kompozycja. Zadziwia wielością tematów (pejzaże, portrety, obiekty zabytkowe i religijne, dawne rzemiosło, ciekawostki i Polski) oraz technik plastycznych (malarstwo realistyczne i współczesne, rysunek, linoryt, monotypia).
Osobny i znaczący dział tej wystawy to rzeźba i płaskorzeźba. Wszystkie eksponaty wzruszają i są godne podziwu dają świadectwo czegoś, co było i jest zarówno w otaczającym nas życiu jak i wyobraźni twórcy.
Autorzy tych obrazów i rzeźb są wielcy, ponieważ są nasi, wydała ich lub przytuliła nasza Tłuszczańska Ziemia. I chociaż z różnych powodów nie mieli szansy wznieść się na wyżyny, nie znaczy, że ich dorobek twórczy nie zasługuje na naszą pamięć i uznanie. Oto oni: Józef Kulesza, Dariusz Wilczyński, Klaudiusz Maselewski, Tadeusz Sasin, Alicja Żelazo, Zbigniew Wilczyński, J. Dobrowolska, Bronisław Oleksiak, Anna Madeja, Sławomir Pyciński, Marian Koźlik, Aldona Śliwińska, Agnieszka Sęk, Barbara Wilczyńska, Agnieszka Anna Czarnecka, Zbigniew Barcz, Leszek Dziarski, p. Franczuk (kolejność nazwisk jest przypadkowa).
Niektórzy z wymienionych artystów już nie żyją, ale ich dokonania tak i ciągle cieszą nasze oczy i umysły. Są też wysoko cenione przez znawców sztuki.
Wystawa powstała dzięki usilnym zabiegom kustosza Społecznego Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej p. Tadeusza Sasina, który nieustannie gromadzi, pielęgnuje i wydobywa na światło dzienne wszystko, co jest ważne dla naszej kultury i wiedzy o naszym regionie. Obrazy i rzeźby miejscowych artystów można oglądać i podziwiać w tłuszczańskim muzeum do końca lutego.

Hanna Gryz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.