Nie wystarczy zbudować

Zielonkowskie Forum Samorządowe otworzyło kilka dni temu szlak turystyki pieszej – Zielonkowski Zielony Szlak Greenways. O pomyśle i motywach towarzyszących twórcom szlaku rozmawiamy z prezesem stowarzyszenia Grzegorzem Grabowskim.

– Skąd pomysł na stworzenie Zielonego Szlaku Greenways?

– Turystka to ważny obszar gospodarki, niedoceniany przez władze lokalne. Istotne jest tu dbanie o środowisko naturalne. Dodajemy do tego trzeci element związany z dziedzictwem kulturowym. Nazywamy nasz szlak szlakiem dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Pozyskaliśmy środki na zbudowanie pieszego szlaku turystycznego w konkursach ogłaszanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Staraliśmy się zbudować produkt turystyczny. I po części nam się udało.

– Dlaczego po części?

– Aby turysta przyjechał w naszą okolicę i tu wydawał pieniądze trzeba go czymś zachęcić. Nie jest sztuką zbudować hotel, trzeba umieć go utrzymać i znaleźć środki na rozwój. Zdobyliśmy fundusze na zbudowanie atrakcyjnego szlaku, ale czy będzie to żywy szlak nie zależy tylko od nas ale również od instytucji samorządowych. I tu konieczna jest współpraca gmin sąsiadujących z Zielonką. Należy wykorzystać potencjał organizacji pozarządowych. Takie działania podjęły min. Milanówek, Podkowa Leśna postanawiając współpracować ze sobą w obszarze turystyki. Nie mamy gorszych walorów od nich. Budując szlak Forum zrobiło już taki mały kroczek…

– Jaki jest ten szlak?

– ?Zielonkowski Zielony Szlak? stanowi lokalną pętle Bursztynowego Szlaku. Przebiega przez miejsca o dużych walorach historycznych związanych z Powstaniem Kościuszkowskim, Bitwą Warszawską 1920, martyrologią II Wojny Światowej oraz atrakcyjnymi przyrodniczo terenami Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu: rezerwatu Horowe Bagno, zielonkowskich Glinianek i obok wielu pomników przyrody. Szlak pozwala zapoznać się z zabytkami barokowego kościoła Świętej Trójcy w Kobyłce, kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie, neogotyckiego budynku Schroniska dla Nauczycielek w Zielonce.To, że podłączyliśmy nasz szlak do Bursztynowego Szlaku Greenways daje nam duże możliwości promocyjne, gdyż jest to międzynarodowy turystyczny szlak dziedzictwa historycznego i przyrodniczego biegnący od Budapesztu, przez Bańską Bystrzycę, Kraków doliną Wisły do Bałtyku. Eksponuje unikalne wartości zakątków Europy.

Szlak jest tworzony przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która oferuje dodatkowo inne programy w których uczestniczymy. Na przykład Szkoły dla Ekorozwoju. Dlatego szlak przebiega przy szkołach.

– Co obejmuje cały projekt?

– Wyznaczyliśmy szlak na mapie, zweryfikowaliśmy go w terenie a znakarze z PTTK-u go oznakowali. Zostały opracowane i wykonane tablice informacyjne i strona internetowa. Mamy nadzieje, że dzięki temu uda nam się zachęcić mieszkańców Warszawy aby odwiedzali Zielonkę i aktywnie spędzali czas korzystając nie tylko ze szlaku.