Szlakiem Bitwy Warszawskiej

W ramach Dni Zielonki, 11 września po raz piąty zorganizowany został Rajd Rowerowy Szlakiem Bitwy Warszawskiej. O Rajdzie rozmawiam z jego pomysłodawcą – Kazimierzem Brzózką z Towarzystwa Przyjaciół Zielonki.

– Jaki jest cel Rajdu Rowerowego Szlakiem Bitwy Warszawskiej?

– Celem jest upowszechnianie wiedzy i utrwalanie pamięci Bitwy Warszawskiej; promocja walorów przyrodniczych i kulturowych Ossowa, Zielonki, Marek, Radzymina i okolic; propagowanie aktywnej formy wypoczynku i zdrowego trybu życia oraz integracja społeczności lokalnej wokół wspólnej przeszłości.

– Czy w tym roku frekwencja w czasie rajdu była duża?

– Przerosła wszelkie oczekiwania. W Rajdzie wzięło udział prawie 250 uczniów z ponad 20 miejscowości powiatu wołomińskiego. Najliczniejsza drużynę szkolną – 40 osób – wystawiło Gimnazjum nr 1 z Radzymina.

– Pod jakim kątem jest wyznaczana trasa Rajdu?

– Trasa tradycyjnie przebiega z Ossowa przez Nadmę, Nowe Słupno, Radzymin, Wólkę Radzymińską, Strugę do Zielonki. W poszczególnych latach trasa jest korygowana tak, by odwiedzać różne miejsca związane z Bitwą Warszawską. W tym roku uczestnicy mogli zdobyć odznakę turystyczną PTTK ?Szlakiem Bitwy Warszawskiej?. Warunkiem uzyskania odznaki jest wykonanie sprawozdania z odwiedzonych miejsc. Wyróżniono drużynę szkolną z Gimnazjum w Zielonce.

– Rajd połączony był z turniejem wiedzy o Bitwie Warszawskiej. Czy mieszkańcy naszego powiatu mają świadomość historyczną miejsc, w których mieszkają?

– Turniej Wiedzy skierowany jest do młodzieży. Cud nad Wisłą funkcjonuje jako mit. Wiedza dorosłych o konkretnych wydarzeniach Bitwy jest nikła. Od kilku lat próbuje się nadrabiać zaległości. W tym roku najlepszą wiedzą wykazały się: drużyna szkolna Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie i drużyna Miejskiego Gimnazjum w Zielonce. Uczestnicy Turnieju otrzymali cenne wydawnictwa książkowe związane tematycznie z Bitwą Warszawską ufundowane przez Burmistrza Zielonki.

Rozmawiała Sylwia Kowalska