Nieostre widzenie

krysrtyna-grzymala.jpgKrystyna Grzymała

Około 40. roku życia u każdego zaczyna pojawiać się proces nieostrego widzenia z bliska (presbyopia). Kiedy wada wzroku jest nieduża, nie sprawia to problemu. Jednak kiedy się powiększa, odczuwany jest coraz większy dyskomfort przy czytaniu i patrzeniu na ekran monitora. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju soczewki okularowe z płynnym przejściem do ostrego widzenia od 40 cm do 3 metrów.

Bywa też, że praca, którą wykonujemy wymaga ostrego widzenia na różne odległości, łącznie z czytaniem, obserwowaniem odległości pośrednich (70 cm do 1,20 m) oraz patrzeniem w dal (nieskończoność).

Soczewki progresywne

Takim osobom należałoby zaproponować soczewki progresywne. Kiedy wprowadzono na rynek soczewki progresywne było to niebywałym wydarzeniem. Zdolność ostrego widzenia na różne odległości przestała być tylko teoretyczną koncepcją i miliony przekonały się, że jest to możliwe. Wreszcie jedne okulary pozwoliły obserwować na każdą odległość tak jak kiedyś nasze oczy. Nie był to produkt pozbawiony wad. Wiele lat pracowano nad udoskonaleniem tej soczewki. W Polsce pojawiło się bardzo dużo firm, które takie soczewki proponują.

Obecnie występuje bardzo dużo rozwiązań i możliwości dopasowania konstrukcji soczewki progresywnej.

Ważne jest ażeby zbyt pochopnie nie podjąć decyzji co do rodzaju soczewki progresywnej. Należy zastanowić się do jakich odległości patrzenia okulary będą nam najbardziej potrzebne. Związane jest to z konstrukcją soczewki, a co za tym idzie rodzajem kanału progresji, w którym miejscu ma być poszerzony, wydłużony bądź skrócony. Możemy zamówić sobie szkła progresywne do dużych jak i do małych opraw.

W soczewkach progresywnych często występują zniekształcenia brzegowe. Obecnie pojawiła się soczewka z podwójnie zintegrowaną powierzchnią progresywną. Ta całkowicie zindywidualizowana konstrukcja posiada wszystkie zalety tradycyjnych konstrukcji zarówno z przednią jak i tylną powierzchnią progresywną.

Do tej pory im szersze były obszary do bliży i dali tym węższy i dłuższy był kanał progresji, co powodowało pogorszenie szerokości pola widzenia.

Konstrukcja podwójnie asferyczna oferuje odpowiednią długość kanału progresji i najszersze, wolne od zniekształceń obszary użytkowe, niezależne od kierunków patrzenia.

Ze względu na innowacyjną konstrukcję zamawiając taką soczewkę progresywną dodatkowo podajemy indywidualne parametry każdego pacjenta.

Soczewki te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych użytkowników soczewek progresywnych i są prawdziwą rewolucją. Niczym nieograniczone pole widzenia to również ogromne możliwości i poczucie swobody.

Zalety …

soczewki progresywnej z podwójnie zintegrowaną powierzchnią progresywną:

l maksymalnie szerokie i funkcjonalne pole widzenia w obszarach użytkowych

l stabilna percepcja obrazu oraz optymalna korekcja we wszystkich kierunkach patrzenia

l wysoki komfort widzenia nawet podczas dynamicznych zmian obszarów użytkowych soczewki bez konieczności wykonywania dodatkowych ruchów głową

l zminimalizowanie działania astygmatyzmu obszarów brzegowych dzięki czemu możliwe jest komfortowe widzenie peryferyjne.