„Niepodległa” świętuje 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej

"Niepodległa" świętuje 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Biuro „Niepodległa” z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., przygotowało wiele wydarzeń, które upamiętniają i podkreślają rangę tego wielkiego czynu, który na zawsze zostanie zapamiętany jako niezłomne zwycięstwo Polski nad bolszewikami.  W programie znalazły się również przedsięwzięcia edukacyjne, które upowszechniają i pogłębiają wiedzę o wybitnych Polkach i Polakach oraz samej bitwie zwanej też Cudem nad Wisłą.

„OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku” – wystawa w Ossowie

Wystawa „OCHOTNICY Bitwy Warszawskiej 1920 roku” zostanie otwarta 12 sierpnia o g. 11.00 w przestrzeni sakralnej, przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Ossowie. Wystawa to hołd i pamięć o ochotnikach, którzy swoją postawą i niezłomnością skutecznie przeciwstawili się bolszewikom, by ochronić swój kraj przed Sowiecką Rosją. Intencją wystawy jest przybliżenie zwiedzającym ludzkiego, często indywidualnego wymiaru walki o niepodległość. To upamiętnienie  ochotników, którzy walczyli i ginęli za Polskę oraz wartości, które reprezentowali.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ – pokaz w Ossowie w ramach powiatowych obchodów upamiętniających Bitwę Warszawską

W dniach 12 – 15 sierpnia w Ossowie w ramach pikników historyczno – edukacyjnego oraz wojskowego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z mobilną, multimedialną wystawą zaaranżowaną w naczepie, opowiadającą o wybitnych Polkach i Polakach, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników to część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale  naszej wspólnoty.

O Bitwie Warszawskiej  – warsztaty dla dzieci z elementami historii  

13 sierpnia o g. 11.00 w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4) dzieci w wieku szkolnym będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z elementami historii pt. „O Bitwie Warszawskiej”. Młodzi uczestnicy wysłuchają opowieści o dzielnych polskich żołnierzach, którzy na grzbietach swoich wierzchowców stanęli na straży niepodległej II RP. Ich szybkość i skuteczność wynikała z bardzo dobrego wyszkolenia. W jaki sposób formacje przygotowywano do działań wojennych? W co był wyposażony jeździec? Co jadł, gdzie spał i jak dbał o swojego wierzchowca? Tego wszystkiego dzieci dowiedzą się w czasie spotkania, a zrekonstruowane przedmioty z epoki pozwolą im lepiej zrozumieć poruszane kwestie. W kreatywnej części zajęć wspólnie wykonają małe modele koni i żołnierzy kawalerii z okresu międzywojennego.

Wiktora 1920 – bezpłatne pokazy filmu VR

W pawilonie „Niepodległa. Miejsce spotkań” (Łazienki Królewskie, al. Ujazdowskie 4) 14 i 15 sierpnia od 10.00 do 18.00 odbędą się pokazy historycznego filmu „Wiktoria 1920”. To jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji w czasie wojny polsko-bolszewickiej – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Podczas kręcenia kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, dzięki czemu zyskano możliwość wyboru, na co chce się skierować wzrok

Film „Wiktoria 1920” będzie również prezentowany 15 sierpnia podczas obchodów w Radzyminie.

Echo Bitwy Warszawskiej – spacer z przewodnikiem

15 sierpnia o g. 10.00 i 14.00 pod Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa (Puławska 6a, Warszawa) rozpocznie się spacer z licencjonowanym przewodnikiem po pograniczu dwóch dzielnic: Mokotowa i Śródmieścia Południowego. Uczestnicy wysłuchają opowieści o wydarzeniach z 1920 r., niezwykłych postaciach, które swoją patriotyczną postawą wpływały na bieg zdarzeń, ale też mniej znanych budynkach i lokalizacjach, pełniących istotne role w czasie, kiedy na przedpolach Warszawy rozgrywała się jedna z najważniejszych bitew w historii Europy – Bitwy Warszawskiej.

Obowiązują zapisy

  1. 10:00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej/
  2. 14:00: https://app.evenea.pl/event/echobitwywarszawskiej1/

„Bolszewika goń” – koncert w Teatrze Palladium

15 sierpnia o g. 18.00 odbędzie się koncert pt. „Bolszewika goń!” w warszawskim teatrze  Palladium organizowany we współpracy z Fundacją Universitatis Varsoviensis.  Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z tradycyjnymi pieśniami patriotycznymi. Na scenie wystąpią Marek Piekarczyk, Dariusz Maleo Malejonek, Dominika Świątek, Norbert Smoła Smoliński, Kasia Malejonek, Sylwester Domański, Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski, oprawa muzyczna w wykonaniu „Big Band” pod kierownictwem Artura Grudzińskiego.

Przykładowe wydarzenia organizowane w ramach dotacji „Symbole narodowe RP” i „Niepodległa” przyznanych przez Biuro „Niepodległa” w 2023 r.

„103. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie” – od lat mieszkańcy Ossowa i całego powiatu wołomińskiego kultywują pamięć o Bitwie Warszawskiej. Do Ossowa przyjeżdża tysiące turystów z całej Polski, aby odwiedzić miejsce, w którym została obroniona Niepodległość i uczcić bohaterów 1920 roku. Pełny program obchodów znajduje się na stronie    http://www.bitwawarszawska.pl/23-obchody_2023

„Koncertujemy dla Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920” – 15 sierpnia na Stadionie LKS w Woli Rzędzińskiej w powiecie tarnowskim odbędzie się wykład historyczny poruszający tematykę Bitwy Warszawskiej, z nawiązaniem do historii i bohaterów ziemi tarnowskiej, na telebimie zostanie wyświetlony film poruszający niniejszą tematykę. Ponadto, odbędzie się wielkie koncertowanie połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, w którym wezmą udział muzycy z Filharmonii Krakowskiej  wraz z  artystami polskiej sceny muzycznej. Tego samego dnia odbędzie się uroczysty przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami Woli Rzędzińskiej oraz piknik historyczno-militarny.

„Biało czerwona w sercu – 103. rocznica Bitwy Warszawskiej” – 15 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trawnikach odbędzie się koncert z tradycyjnymi patriotycznymi pieśniami w unikalnych aranżacjach młodych muzyków wydziału artystycznego UMCS W Lublinie. Całość dopełni specjalnie przygotowana scenografia, która będzie obrazować symbole narodowe. Na koniec koncertu wspólnie zostanie odśpiewany hymn Polski.

„Rekonstrukcja i piknik historyczny z okazji 103. rocznicy zakończenia wojny polsko-bolszewickiej” – 19 sierpnia w Radłowie w parku miejskim odbędzie się piknik podczas którego obędą się dwie inscenizacje: potyczka Armii Austro-Węgierskiej i Legionów z patrolem rosyjskim, która odbyła się w 1914 r. w Radłowie oraz fragment walk 16 pułku z Tarnowa pod Beresteczkiem z 1920 r., koncerty pieśni żołnierskich w wykonaniu orkiestry dętej i chóru oraz prezentacja stoisk historycznych z oddziałami formacji polskich walczących o niepodległość i granice RP w latach 1914-1921.

Rowerowy Szlak Bitew Warszawskich – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Mazowsze” rewitalizuje stworzony na przełomie XX i XXI w. Szlak Bitew Warszawskich,  w tym tereny bitew Powstania Listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej czy  wojny polsko-bolszewickiej. Szlak na swojej długości nie tylko zostanie odmalowany, ale tam gdzie to możliwe wyznakowany metalowymi tabliczkami R1 i R3, dzięki czemu znakowanie będzie bardziej trwałe i widoczne. Szlak będzie miał 37,5 km na trasie: PKP Warszawa Gocławek – Radzymin, cmentarz wojny polsko-bolszewickiej.

Rekonstrukcja bitwy pod Stefankowicami 1920 –  Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach 10 września w  parku podworskim w Stefankowicach organizuje inscenizację historyczna, która upamiętni bohaterskich żołnierzy 15.pułku piechoty „Wilków” i jego zasługi w walce o niepodległość nie tylko hrubieszowskiej ziem. Upamiętnia tych, którzy we wrześniu 1920 roku stanęli do walki z I Armią Konną Siemiona Budionnego, przetrwali kolejne szarże i wyzwolili tereny od bolszewickiej zarazy.

Źródło: Biuro „Niepodległa”

Więcej informacji z Mazowsza

Chroń się przed rakiem piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

Chroń się przed rakiem piersi. Przyjdź na bezpłatną mammografię!

𝗥𝗮𝗸 𝗽𝗶𝗲𝗿𝘀𝗶 𝘁𝗼 𝗻𝗮𝗷𝗰𝘇𝗲̨𝘀𝘁𝘀𝘇𝘆 𝗻𝗼𝘄𝗼𝘁𝘄𝗼́𝗿 𝘂 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁. 𝗭𝗮𝘁𝗿𝗼𝘀𝘇𝗰𝘇 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗼 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗲 𝗶 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗷𝗱𝘇́ 𝗻𝗮 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝗮̨ 𝗺𝗮𝗺𝗺𝗼𝗴𝗿𝗮𝗳𝗶𝗲̨! Z danych naukowych wynika, że rak piersi [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 30 kwietnia do 11 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data [...]
0 komentarzy
Dołącz do obchodów 20-lecia Polski w UE

Dołącz do obchodów 20-lecia Polski w UE

Polska jest w Unii Europejskiej już 20 lat. Z okazji tej rocznicy w całej Polsce i poza granicami przez cały rok odbędzie się [...]
0 komentarzy
Złóż wniosek o 800 plus do końca kwietnia

Złóż wniosek o 800 plus do końca kwietnia

Od 1 lutego 2024 roku ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o 20 latach Polski w Unii Europejskiej, nowej pracowni w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.