Nowe obowiązki dla przedsiębiorców

O plikach JPK i wchodzących w życie od 1 lipca 2018 roku nowych obowiązkach dla przedsiębiorców rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Za nami prawie pół roku funkcjonowania plików JPK_VAT, a od lipca wchodzą nowe obowiązki.
? Uściślę, że obowiązek wysyłania plików JPK ma już nieco więcej niż pół roku. Ostatnie pół roku to powszechny obowiązek dla wszystkich firm będących płatnikami VAT. Natomiast samo raportowanie w formacie JPK zostało wprowadzone już od lipca 2016 roku dla największych firm, dla firm średnich od 1 stycznia 2017 roku, a dla mikrofirm od 1 stycznia 2018 roku.
? Ale czy to prawda,  że od lipca przedsiębiorcom dochodzą nowe obowiązki?
?  Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej, będą obowiązani przekazać struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
W okresie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2018 r. obowiązek ten dotyczy wyłącznie dużych przedsiębiorców.
? A jakie to nowości?
? Pliki JPK na żądanie obejmują sześć struktur: ? księgi rachunkowe ? JPK_KR, ? wyciąg bankowy ? JPK_WB, ? magazyn ? JPK_MAG, ? faktury VAT ? JPK_FA, ? podatkowa księga przychodów i rozchodów ? JPK_PKPIR, ? ewidencja przychodów ? JPK_EWP
? Czy to oznacza, że co miesiąc dojdą nowe obowiązki?
– Nie. To nie będzie obowiązek cykliczny. Jeżeli organ podatkowy zażąda w toku postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej przekazanie jednej z nowych  struktur, podatnik będzie miał nie mniej niż trzy dni na udostępnienie żądanych struktur JPK. To zawsze będzie na żądanie, a więc  inaczej niż w przypadku comiesięcznego pliku JPK_VAT.
? A jak przedsiębiorca będzie musiał przekazać owe dane?
– Można je będzie przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) można zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu wyznaczonego w wezwaniu. Pozwoli to na uniknięcie konsekwencji w razie niedostarczenia żądanych plików w wyznaczonym terminie.
?  A jakich konsekwencji?
– Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu, może zostać ukarana karą porządkową w wysokości do 2800 zł.
? A czy to oznacza, że od 1 lipca 2018 r. prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów za pomocą komputera będzie obowiązkowe.
? Nie. Ordynacja podatkowa ani inne ustawy nie wprowadzają takiego obowiązku. Obowiązek elektronicznego prowadzenia ksiąg podatkowych dotyczy wyłącznie ewidencji na potrzeby podatku od towarów i usług.
? Ale jeśli ktoś w swoim sklepie prowadzi  ewidencję towarów przy użyciu komputera to na wezwanie organu podatkowego będzie zobowiązany dostarczyć plik JPK o zakupach i sprzedaży towarów?
? Dokładnie tak. Jeśli ktoś prowadzi np. sklep i ewidencję towarów prowadzi przy użyciu komputera to w przypadku kontroli lub czynności sprawdzających będzie musiał taki plik JPK_MAG wygenerować i do urzędu skarbowego dostarczyć.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.