Obchody 25. rocznicy nadania imienia Marii Konopnickiej Szkole Podstawowej nr 1 w Słupnie

Szkole Podstawowej nr 1 w Słupnie

31 maja 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupnie obchodziła Święto Szkoły. Uroczystości związane były z 25. rocznicą nadania imienia placówce oraz 180 rocznicą urodzin poetki i pisarki ? Marii Konopnickiej.

Ten dzień cała społeczność szkolna rozpoczęła mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Słupnie. Eucharystię sprawował ksiądz proboszcz Piotr Kluk.

Po powrocie z kościoła w sali gimnastycznej uczniowie klas trzecich powitali zebranych piosenkami. Swoją obecnością zaszczycili nas: Krzysztof Dobrzyniecki – zastępca Burmistrza Radzymina, Ks. Piotr Kluk – Proboszcz Parafii w Słupnie, Krzysztof Czuba – kierownik Biura Oświaty w Radzyminie, sołtysi Słupna: Martyna Grudzińska, Agnieszka Kacprzak, Monika Rempalska, dyrektorzy przedszkoli i szkół Gminy Radzymin: Małgorzata Sieradzka, Magdalena Jarzębska-Kopka, Elżbieta Jeleń, Hanna Baryłka, Barbara Moczulska, Wiesława Świeczak, Marta Bajor, Magdalena Sycik, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącą panią Urszulą Gajek.

W obecności sztandaru szkoły zebrani odśpiewali hymn państwowy.

Pani Dyrektor Renata Majewska, przypomniała okoliczności, w jakich nastąpiło nadanie imienia placówce. Mogliśmy obejrzeć slajdy z dokumentami i zdjęciami z kronik szkolnych, które uwieczniły wydarzenia sprzed 25-ciu lat – fundatorów sztandaru Państwa Janinę i Janusza Fusiaków, ówczesnego dyrektora szkoły Jana Babika odbierającego dar dla placówki i zaprzysiężenie sztandaru.

Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna przedstawiająca tło historyczne epoki, biografię, twórczość i ciekawostki z życia Marii Konopnickiej omówiona przez panią Anetę Popławską.

Uroczystym momentem było wspólne odśpiewanie ?Roty?, po którym nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszą patronkę. Zebrani obejrzeli również przedstawienie ?O krasnoludkach i o sierotce Marysi? przygotowane przez uczniów klasy 5a i klas 4 oraz ?Taniec Krasnoludków?, który zaprezentował zespół szkolnych cheerleaderek.

W trakcie uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie gminnego konkursu ?Spotkanie z Marią Konopnicką? pod honorowym patronatem Burmistrza Radzymina. Uczniowie odebrali dyplomy, nagrody i wyróżnienia z rąk Krzysztofa Dobrzynieckiego i dyrektora szkoły.

W dalszej części, po krótkim wstępie z informacjami dotyczącymi trendów modowych przełomu XIX i XX wieku, rozpoczął się barwny pokaz strojów i torebek stylizowanych na okres pozytywizmu, zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły. Dzięki niezwykłemu programowi artystycznemu na chwilę mogliśmy przenieść się do epoki, w której żyła i tworzyła Maria Konopnicka.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości odbyły się spotkania klasowe, podczas których miał miejsce słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, a goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą Marii Konopnickiej oraz galerię z pracami konkursowymi.

Święto Szkoły było ciekawą lekcją historii i okazją do zaprezentowania umiejętności wychowanków. Dziękujemy zaproszonym gościom za obecność w tak ważnym dla naszej społeczności dniu.

Red. Agnieszka Kuczyńska

 

Więcej informacji z Radzymina

Wprowadzenie czasowej organizacji ruchu

Radzymin: Zmiany w organizacji ruchu w dniach 14-15.08.2022 r.

W związku z wydarzeniami towarzyszącymi obchodom 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, w dniach 14 i 15 sierpnia 2022 r. zostanie wprowadzona czasowa [...]
0 komentarzy
Parkingi dla uczestników obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Parkingi dla uczestników obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Podczas wydarzeń towarzyszących obchodom 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie do Państwa dyspozycji będą Parkingi. Parkingi dostępne w dniach 14.-15.08.2022 r. Parking przy [...]
0 komentarzy
Letni Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu – koncert w Radzyminie

XVIII Letni Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu – koncert w Radzyminie

Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu to już tradycja. Większość Radzyminiaków, szczególnie tych, który doceniają piękną muzykę, nie wyobraża sobie obchodów kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej [...]
0 komentarzy

Uwaga oszuści

UMiG Radzymin otrzymał informację od jednego z mieszkańców sołectwa Sieraków, iż dwaj mężczyźni, podający się za handlowców firmy zajmującej się fotowoltaiką, pod pozorem [...]
0 komentarzy
Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Program obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie

Radzymin jest w historii Wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku – Bitwy pod Radzyminem miejscem szczególnym, miastem „Cudu nad Wisłą”. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię i [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.