?Ocalić tożsamość? – wystawa starych fotografii gminy Dąbrówka

?Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro ? Ojczyznę? – Jan Paweł II

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce w maju tego roku zwróciło się do mieszkańców z apelem o pomoc w realizacji projektu ?Ocalić tożsamość?. Miał on na celu poznanie i przybliżenie historii gminy Dąbrówka ? naszej małej ojczyzny, naszego miejsca na ziemi. Zainteresowanie i odzew był natychmiastowy. Mieszkańcy przeszukali domowe zakamarki, szuflady, komody i udostępnili dokumenty, rodzinne fotografie, często już zniszczone przez upływający czas. Zebrano około 470 zdjęć, które poddano profesjonalnej archiwizacji ? skanowaniu, retuszowaniu i skatalogowaniu. Powstał z tego ciekawy materiał, który koniecznie trzeba było udostępnić szerszej publiczności.

I tak oto doszło do powstania wystawy ?Ocalić tożsamość?, której wernisaż odbył się 25 października. Wystawa powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Samorządu Gminy Dąbrówka oraz lokalnych przedsiębiorstw i instytucji. Organizatorów bardzo ucieszyła tak duża frekwencja, szczególnie ze strony samych mieszkańców gminy Dąbrówka. Wieczór zyskał szczególną oprawę dzięki nostalgicznemu występowi Barbary Abramowicz, sopranistki Opery Kameralnej w Warszawie. Artystka przy akompaniamencie Justyny Grzegorczyk (skrzypce) i Beaty Górskiej (pianino) wykonała utwory z okresu międzywojennego.

Na wystawie zaprezentowana jest tylko część zebranych zdjęć. Fotografie z początku XX wieku, z lat 20, 30, 40 i 50- tych, a na nich ludzie, którzy rodzili się, mieszkali, uczyli, pracowali i umierali w tym samym miejscu, w którym my dziś żyjemy. Ukazano momenty narodzin, wesela i pogrzeby. Zatrzymane są w kadrze chwile zwykłego codziennego życia, jak i te odświętne. Ciekawym pomysłem są zdjęcia przedstawiające obecny wygląd charakterystycznych miejsc naszej gminy. Dzięki tym samym ujęciom możemy porównać jak zmieniła się architektura i krajobraz.

Wystawa jest tylko pierwszym etapem całego projektu. W planach Gminnego Centrum Kultury jest jeszcze wydanie publikacji i stworzenie galerii internetowej pokazującej historię gminy Dąbrówka. Mamy świadomość, jak wiele cennych pamiątek znajduje się jeszcze w naszych domach i ile ważnych informacji odchodzi w zapomnienie wraz z ludźmi. Dlatego zwracamy się z prośbą o przeszukanie rodzinnych zbiorów i udostępnienie nie tylko fotografii, ale również dokumentów, wycinków prasowych, notatek. Wszystkiego tego, co pozwoli ocalić tożsamość, ocalić świat naszych dziadów i pradziadów od zapomnienia.

Nie pozostańmy głusi na apel i pomóżmy w tworzeniu niezwykłej pamiątki dla potomnych. Pozostawmy po sobie ślad godny kontynuacji następnych pokoleń.

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce składa serdeczne podziękowania Marii i Tadeuszowi Krzyżanowskim z Dąbrówki, Bankowi Spółdzielczemu ?Wyszków?, Andrzejowi Prokopowiczowi z Tłuszcza, Ewie Wojsznis Borkowskiej z Dąbrówki, Wioletcie i Adamowi Korzeniewskim z Kowalichy, Tadeuszowi Bulikowi z Dąbrówki, Halinie i Krzysztofowi Królikom z Laskowa oraz Ewie i Krzysztofowi Sadowskim z Karpina za okazane zrozumienie i wsparcie finansowe. Szczególne podziękowania składamy Jackowi Krzyżanowskiemu za inspirację i pomoc w realizacji wystawy, a także mieszkańcom gminy Dąbrówka za udostępnienie swoich rodzinnych fotografii i za wszelkie informacje, które pomagają nam w odtworzeniu historii naszej gminy.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która czynna jest w poniedziałek, środę i piątek od 8.00 do 16.00, we wtorek i czwartek od 8.00 do 18.00.

m.k.