Ogólnopolski konkurs „Europa z naszej ulicy”

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Liberalna Edukacja już po raz trzeci zapraszają młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie ?Europa z naszej ulicy?. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 grudnia, a nagrodą jest kilkudniowy wyjazd do Brukseli.

Czy znasz swoją okolicę? 
?  Za nami już dwie edycje konkursu i widzimy, że kreatywność młodzieży oraz chęć poznawania najbliższego otoczenia nie zna granic. W Sosnowcu poznaliśmy skomplikowaną historię miasta oraz jego architektury, w Małogoszczu dowiedzieliśmy się o prawach kobiet i poznaliśmy lokalne działaczki, a młodzież z Lublina przybliżyła nam jego wielokulturowość  ? mówi Maria Holzer, dyrektor Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, organizatora konkursu.
Każdy w inny sposób patrzy na to, w jaki sposób jego miejscowość łączy się z europejskim dziedzictwem, wartościami, tradycją. Być może związki te są dość nieoczywiste, a może znane, ale nikt jeszcze o nich nie opowiedział? ? Jesteśmy pewni, że młodzież po raz kolejny nas zaskoczy – swoją kreatywnością, spostrzegawczością i otwartością ? dodaje Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych ? zarówno technicznych, zawodowych, jak i liceów ogólnokształcących.  Jego celem jest odkrywanie przez młodzież wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego i społecznego, a także rozwijanie życzliwości, otwartości i lepszego rozumienia innych narodowości. Ważnym elementem jest także rozwój kompetencji społecznych, dlatego do konkursu mogą zgłosić się tylko grupy ? od 4 do 6 osób.
Tylko wyobraźnia jest ograniczeniem?
Forma wyrazu jest dowolna. Może to być projekt edukacyjny lub społeczny, reportaż, słuchowisko, makieta, film, cykl artykułów prasowych lub inna dowolna forma ? np. wywiady lub badania. Ważne, aby w przygotowanych pracach zawarte zostały elementy wspólnej europejskiej przeszłości, wspólnych tradycji, czy wartości.
Konkurs będzie przeprowadzony dwuetapowo ? pierwszy to zgłoszenie pomysłów, które młodzież może zgłaszać do 13 grudnia. Następnie autorzy najwyżej ocenionych prac zostaną zaproszeni do drugiego etapu i przygotują projekt w zaproponowanej przez siebie formie.
Nagrodą dla zwycięskiego zespołu będzie wizyta w Brukseli, poznanie instytucji europejskich oraz spotkanie z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.
Zgłoszenia i szczegóły konkursu dostępne są na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży pod linkiem http://bit.ly/Europa_z_naszej_ulicy_zgloszenia
Animacja promocyjna: http://bit.ly/Animacja_Europa_z_naszej_ulicy
Kontakt:  Karolina Szymańska, email: pcyf@pcyf.org.pl,  tel. 501 712 453

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.