Okno wizytówką naszego mieszkania

Kiedyś okno kojarzyło się z firanką i zasłonką. Dziś możliwości na dekorację okien dopuszczamy wiele, a każda z nich dodaje naszemu domowi swoistego charakteru i stylu. Gustowna dekoracja okna to świetna wizytówka naszego mieszkania, co ważne ? widoczna także na zewnątrz…

Możliwości na dekorację okien jest mnóstwo: setki wzorów firan i zasłon, rolety, żaluzje, donice z roślinami, rzeźby, lampki, szkiełka… Z tej całej masy ozdób trzeba tylko z głową i sensem wybrać kilka i nadać oknu upragniony klimat. Pamiętajmy też, że okno jest głównym źródłem światła, więc nie należy przesadzać z rozmiarem i ilością ozdób, bo możemy sobie niepotrzebnie przyciemnić pomieszczenie.

Czyli firanka i zasłonka, ale w trochę bardziej eleganckim wydaniu. Ciekawy efekt uzyskamy dzięki zwiewnym, bez rzucających się w oczy dużych wzorów i koniecznie długim, firanom. Do tego w zależności od rozmiaru pokoju: ciężkie, grube zasłony ? do większego pomieszczenia, bądź zwiewne jasne, delikatne ? do mniejszego. Jeśli wnętrze mamy urządzone w starym stylu, pięknie wkomponują się upinane story z ozdobną lamówką. W tym przypadku sama oprawa okna będzie już tak bogata, e odradzałabym dodatkowe ozdoby na parapecie.

Nowością w dekoracji okien są ekrany (inaczej panele zasłonowe). Najlepiej wyglądają w oknach, które zajmują dwie ściany. Są praktyczne, nie dominują w kompozycji całego pomieszczenia. Proste i lekkie nie przytłaczają całego aranżu. Dobrze wyglądają w jasnych, przestrzennych salonach. Takie panele można łatwo przesuwać dzięki specjalnie wbudowanemu w ramę mechanizmowi. Kolory ekranów są przeróżne. Mogą być gładkie, ale ciekawiej wyglądają te udekorowane gustownymi haftami. Jako dodatkowe dekoracje okna świetnie sprawdzają się proste, wysokie rośliny – w stylu bambusów lub wysokie, nowoczesne rzeźby.

Coraz częściej klienci sklepów z wyposażeniem wnętrz sięgają po wygodne i funkcjonalne rolety. Jest ich mnóstwo rodzajów: od zwykłych materiałowych, poprzez wzorzyste, bardzo wyraziste rolety rzymskie, po niezwykle delikatne i lekkie rolety austriackie (inaczej story kłębiaste). Rolety najlepiej sprawdzają się samodzielnie, bez towarzystwa firanek, jednak ciekawiej wyglądają z ozdobami na parapetach. Za dekoracje świetnie posłużą figurki, ramki ze zdjęciami, świece, wiszące kryształy w klimacie swarovskiego lub po prostu kwiaty w wazonach lub donicach.

Jeśli żaluzje to najlepiej wybrać te drewniane. Są cieplejsze w odbiorze kompozycyjnym i lepiej pasują do pokoi. Są też praktyczne, bowiem dają możliwość decydowania o mocniejszym lub słabszym oświetleniu wnętrza. Do żaluzji najlepiej pasują drewniane ozdoby: figurki, rzeźby, ozdobne wazony.

Można też zainspirować się szwedzkim stylem ozdabiania okien. We wszystkich oknach w Szwecji widoczne są ozdoby. Widoczne, bo Szwedzi nie używają firanek, najczęściej zakładają zwykłe rolety, których nie mają w zwyczaju spuszczać na wieczór. W 90% okien szwedzkich można zauważyć lampki. Wywodzi się to z ich dawnej tradycji, kiedy to żony marynarzy podczas nieobecności mężów zapalały w oknach lampy, jako symbol wierności i oczekiwania na swoją drugą połówkę. W naszym kraju nie radziłabym dokładnie odtwarzać szwedzkich klimatów, szczególnie na parterze, bowiem tutejsza mentalność ciekawości i wścibstwa nie pozwoli na całkowite odsłonięcie okien. Warto jednak z tego stylu zaczerpnąć. Bowiem bardzo ładnie w jasnym pomieszczeniu wyglądają białe lub niebieskie rolety oraz ozdoby typu lampka, statek, muszle…

Dbajmy o atmosferę naszych wnętrz, bo przecież nasz dom to nasza ostoja, a tak niewiele trzeba by ocieplić wizerunek własnego mieszkania.

Sylwia Kowalska