Wyrok zaoczny

Dostałem wyrok zaoczny, nie wiem kiedy sąd może wydać taki wyrok i dlaczego został on wydany w stosunku do mnie. Jakie są skutki wydania takiego wyroku?Wyrok zaoczny jest wydawany pod nieobecność pozwanego i przy braku pisemnych oświadczeń  z jego strony, do zajmowanego  w sprawie stanowiska. Istotą wydania wyroku pod nieobecność pozwanego, jest zapobieżenie blokowania rozstrzygnięć spraw sądowych. Wydanie wyroku zaocznego jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem sądu. Może być wydany w przypadku spełnienia ustawowych przesłanek, a mianowicie: gdy na pierwszej rozprawie pozwany jest nieobecny, a w aktach sprawy znajduje się zwrotny dowód doręczenia pozwanemu wezwania na rozprawę, lub pozwany nie zajął stanowiska co do żądania pozwu ani też nie wniósł o przeprowadzenie rozprawy pod jego nieobecność.

Wyrok zaoczny nie zostanie wydany tylko wtedy, gdy zamiast pozwanego na rozprawę stawi się jego pełnomocnik procesowy lub przedstawiciel ustawowy, a także wtedy gdy po stronie pozwanej wystąpi przynajmniej jeden z kilku współuczestników procesowych.
Wyrok zaoczny może być zaskarżony dla pozwanego sprzeciwem. Sprzeciw ten jednak nie powoduje przeniesienia sprawy do sądu wyższej instancji. Sprzeciw powinien być złożony w terminie siedmiu dni od doręczenia Panu wyroku zaocznego. Wskazane jest by wykazał Pan brak winy, będący przyczyną niestawienia się na rozprawie. Jest to celowe zwłaszcza ze względu na art. 333 § 1 pkt 3 KPC, który stanowi, iż sąd każdemu wyrokowi zaocznemu zasądzającemu powództwo z urzędu nadaje rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że już od chwili wydania tego wyroku, rygor natychmiastowej wykonalności będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Dla powoda jest to sytuacja korzystna ? będzie mógł on już wszcząć egzekucję, nie czekając na rozpoznanie sprzeciwu wniesionego przez Pana.  Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdyż sporne świadczenie może zostać już wyegzekwowane. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinien  Pan na podstawie art. 346 KPC zamieścić w sprzeciwie od wyroku zaocznego wniosek o zawieszenie rygoru natychmiastowej wykonalności.

Ponadto pozwany, który nie stawił się na rozprawie poniesie  w całości koszty postępowania zaocznego. Nastąpi to w każdej sytuacji, nawet gdyby wygrał on sprawę. Natomiast jeżeli pozwany wykaże nie zawinienie w nie stawieniu się na rozprawę, wówczas sąd rozstrzygnie o kosztach postępowania na zasadach ogólnych.

Aldona Dzwonkowska