Jan Paweł II był wśród nas

Zaproszenie do nawiedzenia Radzymina władze miasta przekazały Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II dwukrotnie, w 1990 roku i 1998 roku. Podczas drugiej wizyty w Watykanie, gdy wręczono Ojcu Świętemu Akt Nadania Pierwszego Honorowego Obywatela Radzymina, powiedział: ?Przyjadę jeśli Bóg pozwoli?.

13 czerwca 1999 roku o godz. 18.13 helikopter z Ojcem Świętym wylądował w Radzyminie. Kroki swoje skierował na Cmentarz Żołnierzy Polskich z 1920 roku. Powitał ostatnich żyjących żołnierzy tej wojny. Poproszony o wygłoszenie nauki powiedział: – Prosimy o słowo – słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.
Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.
Opadł na klęcznik, wsparł dłonie na bukiecie błękitnych chabrów i w milczeniu odmówił modlitwę. Takim Go zapamiętaliśmy!
Żegnany przez zgromadzone tłumy, odjechał do katedry św. Floriana na Pradze. Na progu świątyni powiedział:
(…) Przed chwilą nawiedziłem Radzymin miejsce szczególnie ważne w naszej historii narodowej. Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. Mogę spotkać jeszcze dzisiaj niektórych bohaterów tej historycznej bitwy o naszą i waszą wolność. Naszą i Europy. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane ?Cudem nad Wisłą?. To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go pod opiekę Maryi Królowej Polski. Myśl nasza kieruje się dzisiaj ku tym wszystkim, którzy pod Radzyminem i w wielu innych miejscach tej historycznej bitwy oddali swoje życie, broniąc Ojczyzny i jej zagrożonej wolności. Myślimy o żołnierzach, oficerach. Myślimy o Wodzu, o wszystkich, którym zawdzięczamy to zwycięstwo po ludzku. Wspominamy, między innymi, bohaterskiego kapłana Ignacego Skorupkę, który zginął niedaleko stąd, pod Ossowem. Dusze wszystkich poległych polecamy Miłosierdziu Bożemu.?

Tych słów nie wolno zapomnieć!

Fotografie udostępniło Studio Fotograficzne Kulesza, Kobyłka ul. Ręczajska 8

Teresa Urbanowska