Optymalny system grzewczy dla Twojego domu

W kalendarzu inwestora pojawia się z czasem termin podjęcia ważnej decyzji o wyborze optymalnego systemu grzewczego dla powstającego budynku. Wybór typu ogrzewania zależy między innymi od konstrukcji i kubatury domu, izolacji termicznej, położenia budynku, charakteru zabudowy (budynek wolnostojący czy zabudowa szeregowa), a nawet rejonu kraju. Istotny jest równiż dostęp do mediów ? miejskiej sieci ciepłowniczej lub instalacji gazowej. Ciekawą propozycję instalacji przedstawia firma INSTAL-MARK.Bardzo często o wyborze ogrzewania przesądza aspekt ekonomiczny. Przy planowaniu systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę nie tylko bieżące, ale i przyszłe potrzeby jego użytkowników. Nie bez znaczenia jest też kwestia bezpieczeństwa i zachowania równowagi pomiędzy komfortem korzystania z energooszczędnych i niezawodnych urządzeń a utrzymaniem harmonii ze środowiskiem naturalnym.
Kominek jest obecnie jednym z chętniej wybieranych źródeł ciepła. Jak podaje raport ?Remont w sieci? kotły plasują się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zainteresowanie Internautów, ale zaraz za nimi, wśród najpopularniejszych źródeł ciepła, znajdują się urządzenia z pogranicza ogrzewania i wystroju wnętrz ? kominki. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Państwu sposób, w jaki urządzenia te współpracują, na przykładzie systemu Zintegrowanego Ogrzewania, firmy Makroterm.
System działa w oparciu o trzy źródła ciepła: kolektor słoneczny Turbosolar?, Turbokominek? z płaszczem wodnym oraz tradycyjny kocioł na gaz, olej lub kocioł elektryczny. Urządzenia te są ze sobą połączone i pracują na rzecz jednej instalacji ogrzewania (co) i ciepłej wody (cwu) tworząc nowoczesny, zintegrowany układ grzewczy. Paląc w kominku tanim i ekologicznym drewnem uzyskujemy na tyle wysoką temperaturę, że może ona posłużyć do ogrzania rury z wodą usytuowanej bezpośrednio nad paleniskiem. Ten tzw. płaszcz wodny jest wymiennikiem ciepła pomiędzy spalinami a wodą i dzięki temu kominek przejmuje funkcję kotła na drewno. Plusem zamontowania kominka jest to, że nie musi być ukrywany jak kotłownia – może zostać doskonałą ozdobą salonu. Ponadto urządzenie posiada: elektroniczne sterowanie procesem spalania i temperaturą ciepłej wody, możliwość pracy w systemie zamkniętym i otwartym, naczynie zbiorcze chroniące płaszcz wodny przed przegrzaniem oraz prosty układ hydrauliczny. Cały system jest oszczędny, łatwy w obsłudze i świetnie współpracuje z każdym innym układem grzewczym.
Dodatkową, bardzo ważną zaletą wykorzystania Turbokominka, jest  możliwość buforowania w nim nadmiaru energii solarnej. Takie rozwiązanie (Turbokominek w funkcji bufora energii) stanowi doskonałe zabezpieczenie systemu solarnego przed przegrzaniem, zapewnia optymalne wykorzystanie energii oraz eliminuje jej niepotrzebne straty. Zarówno w okresach urlopowych, okresach o dużym nasłonecznieniu czy zimą kolektory, za pośrednictwem Turbokominka w funkcji bufora energii, są w pełni wykorzystywane a energia, którą wytwarzają jest precyzyjnie przekazywana do odbiorników bez jakichkolwiek strat. Wkład kominkowy przejmuje nadwyżkę energii z kolektorów a Integrator w inteligentny sposób zarządza przepływem energii – ze zintegrowanych źródeł ciepła. Jest ona przekierowywana do odbiorników: ogrzewania podłogowego, ogrzewania łazienki, CO. W zależności od zapotrzebowania, zawsze w pierwszej kolejności zapewnia ciepłą wodę użytkową.
Zastanawiając się nad wyborem systemu grzewczego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim oszczędności, które płyną z zastosowania takich inteligentnych rozwiązań. Jest to możliwe dzięki optymalizacji całego procesu. Drugim, nie mniej ważnym kryterium, jest bezpieczeństwo i komfort użytkowania ? właściwie dobrany system grzewczy zwalnia gospodarzy z wielu niepotrzebnych czynności jakich przysparza nieustanna kontrola urządzeń w celu utrzymania zadanej temperatury, pozwalając cieszyć się miłymi chwilami relaksu przy blasku ognia z Turbokominka?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.