Orszak Trzech Króli i szóste Ząbkowskie Kolędowanie

DSC_0200-1-gazeta-752Q100

Sobota, 6 stycznia br., upłynęła w Ząbkach w wyjątkowej atmosferze. W południe, po raz pierwszy ulicami miasta przeszedł Orszak Trzech Króli, natomiast w godzinach wieczornych odbył się, już po raz szósty, koncert kolęd polskich „Ząbkowskie Kolędowanie”

Ząbkowskie obchody święta Trzech Króli zorganizowane przez Fundację „Wzrastaj – Edukacja Kultura Sport” rozpoczęła bitwa między diabłami i aniołami. Po jej zakończeniu barwny, radosny korowód rycerzy, dam dworu, aniołków i pastuszków, wyruszył spod kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, by po przemarszu ulicami miasta dotrzeć do Parku Miejskiego im. M. Szuberta, gdzie na wszystkich czekała żywa szopka i wiele atrakcji. Na uroczystości nie mogło zabraknąć Roberta Perkowskiego, burmistrza Ząbek, który zaśpiewał kolędy wspólnie z dziećmi. Piękna pogoda, muzyka i wspólne, radosne kolędowanie wprowadziły licznie przybyłych mieszkańców Ząbek w doskonały nastrój,  a znane i lubiane pieśni bożonarodzeniowe rozbrzmiewające w nastrojowej scenerii, tworzyły pełną ciepła i wzajemnej serdeczności atmosferę. Nad bezpieczeństwem obecnych czuwały Straż Miejska, Policja i Strzelcy z Oddziału Ząbki im. Por. Ludwika Tulińskiego pod komendą Mirosława Sobieckiego. To już kolejna impreza masowa w Ząbkach w ciągu ostatnich dwóch lat, podczas której mieliśmy możliwość obserwować skoordynowaną współpracę służb mundurowych i Strzelców, której głównym celem jest bezpieczeństwo uczestników.

Zaledwie kilka godzin później w parafii p. w. Miłosierdzia Bożego odbył już po raz szósty się uroczysty doroczny koncert polskich kolęd „Ząbkowskie Kolędowanie”. Organizatorami koncertu, tak jak co roku, byli: Miejski Ośrodek Kultury w Ząbkach oraz Parafia Miłosierdzia Bożego, a patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Robert Perkowski. Licznie zgromadzona publiczność  wysłuchała najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu chóru pod batutą Elżbiety Tarasewicz.  Zaśpiewali je m.in. związany z naszym miastem poseł na Sejm RP  Piotr Uściński oraz Robert Perkowski, burmistrz Ząbek, Wojciech Gut, przewodniczący Rady Miasta, a także dyrektorzy i nauczyciele ząbkowskich szkół i przedszkoli,  kierownicy świetlic środowiskowych, radni oraz zaproszeni goście.

Koncert, który przebiegał w niezwykle uroczystej i podniosłej atmosferze, zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników i publiczności. Nie zabrakło wzruszających chwil i ogromu wrażeń. Piękne aranżacje, refleksyjne, pełne zaangażowania i  zarazem iście mistrzowskie wykonanie oraz doskonały dobór utworów sprawiały, że publiczność z prawdziwym żalem opuszczała gościnne progi Parafii Miłosierdzia Bożego.  Najpiękniejsze, chwytające ze serce, polskie pieśni bożonarodzeniowe – „Anioł pasterzom mówił”, „Wśród nocnej ciszy”, „Witaj gwiazdko złota” czy „Lulajże Jezuniu” wykonane z ogromnym, godnym profesjonalistów, kunsztem przywołały świąteczny nastrój i chwile zadumy.

Szczególne podziękowania za przygotowanie tej wspaniałej, integrującej lokalną społeczność uroczystości należą się pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Ząbkach – Annie Kozioł i dyrektorowi Sławomirowi Skotnickiemu, młodzieży ze studia teatralnego MOK, dyrygentce Elżbiecie Tarasewicz oraz proboszczowi parafii p.w. Miłosierdzia Bożego – ks. kanonikowi Andrzejowi Kopczyńskiemu.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia: Aleksandra Olczyk i Bogdan Śladowski

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.