Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej

Ossów Wrota Bitwy WarszawskiejW ubiegły czwartek (8 maja) w Urzędzie Miejskim w Wołominie zostało podpisane porozumienie dotyczące programu ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r. Cud nad Wisłą”

– Celem programu jest ochrona wartości kulturowych obszaru działania bojowego pod Ossowem i Leśniakowizną 13-14 sierpnia 1920 r. oraz utworzenie w ramach zintegrowanego systemu ochrony i upamiętnienia centrum informacji historyczno – turystycznej w Ossowie dla całego pola Bitwy Warszawskiej, obejmującego w części obszar kilku województw – tymi słowami Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina rozpoczął spotkanie.

Gospodarz spotkania podkreślił, że jest to inicjatywa ponad lokalna. – Mam nadzieję, że za pośrednictwem Związku Miast Polskich dojdzie do wystąpienia do innych miast leżących na szlaku wydarzeń związanych z rokiem 1920, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy z- powiedział.

Porozumienie podpisało cztery samorządy: Starostwo Powiatu Wołomińskigo (starosta Maciej Urmanowski) oraz trzy gminy: Wołomin (burmistrz Jerzy Mikulski), Zielonka (burmistrz Adam Łossan) i Kobyłka (burmistrz Robert Roguski).

Liderem projektu została wybrana Gmina Wołomin. – W tym porozumieniu nie mogło zabraknąć samorządu Powiatu Wołomińskiego, gdyż zasięg tego przedsięwzięcia jest większy niż jedna gmina. Łączą nas nie tylko drogi, ale także historia. Myślę, że czas, w którym kładziemy nacisk na sprawy codzienne takie, jak wspomniane drogi czy chodniki, powinien być równoważony takimi inicjatywami, jak ta dzisiejsza – czyli wspomnieniem historii i, być może, stworzeniem alternatywy dla mieszkańców powiatu wołomińskiego na spędzanie wolnego czasu – uważa Maciej Urmanowski, starosta wołomiński.

Wraz z podpisaniem porozumienia powołano do życia roboczy zespół programowy, który ma realizować założenia programu.
Na uroczystości podpisania porozumienia obecni byli między innymi: ks. Jan Sikora, płk. Marek Tarczyński – historyk, członek grupy roboczej wydelegowany do pracy przy projekcie przez marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego. Oraz Margerita Szulińska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań Dokumentacji i Zabytków w Warszawie, Grzegorz Grabowski z Zielonkowskiego Forum Samorządowego.

Grzegorz Grabowski zaapelował o zachowanie pamięci o osobach, które dbały o miejsca historii kiedy nie było to możliwe. Margerita Szulińska przypomniała o spotkaniu sprzed roku. – Mamy dziś za sobą pierwszy krok. Dokładnie rok temu spotkaliśmy się na Zamku Królewskim. Wtedy to Pan burmistrz Mikulski mówił po raz pierwszy publicznie o tym projekcie. Zastanawialiśmy się wówczas czy będzie to w ogóle możliwe, a dziś po niespełna roku mamy podpisane pierwsze porozumienie – stwierdziła.

Teresa Urbanowska