Oświatowe rozterki i radości powiatowego samorządu

Szkoła Specjalna w Markach, tereny zabezpieczające funkcjonowanie Technikum Terenów Zieleni, rozbudowa LO w Radzyminie czy wreszcie kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat wołomiński to dylematy z jakimi przyszło zmierzyć się obecnej kadencji samorządu.

Szkoła Specjalna, która od wielu lat ma swoją siedzibę w obiektach użyczanych powiatowi przez siostry w Markach za rok zmieni swoją lokalizację. Obowiązująca do końca sierpnia 2018 roku umowa została wypowiedziana w ustawowym terminie na początku sierpnia tego roku. ? Umowa użyczenia obowiązująca do 31 sierpnia 2018 roku została skrócona o dwa lata. Otrzymaliśmy od Sióstr Rodziny Maryi pismo, z którego wynika, że umowa wygaśnie w sierpniu 2016 roku. Spodziewaliśmy się takiego rozwiązania, ale tak krótki termin był dla nas pewnym zaskoczeniem. Likwidacja szkoły pod żadnym pozorem nie wchodzi w grę. Szukaliśmy więc terenu, gdzie można taką placówkę ulokować ? mówi Adam Łossan, wicestarosta powiatu wołomińskiego odpowiedzialny za tematykę oświatową.
Choć termin był zaskoczeniem to należy dodać, że wcześniejszego wypowiedzenia umowy spodziewano się jeszcze w poprzedniej kadencji. Poprzedni Zarząd proponował lokalizację dla Szkoły Specjalnej mieszczącej się obecnie w Markach wskazując na teren obok ?Biedronki? w Zielonce przy osiedlu ?Poligon?. ? Zdaniem obecnego Zarządu to nie był zbyt trafny wybór gdyż, zgodnie z planem, w bardzo bliskim sąsiedztwie ściany baraku, w którym miałaby się mieścić szkoła (1,5 metra od ściany), zaczynał się będzie pas drogowy po modernizacji drogi 634. Dlatego uznaliśmy, że ? pomimo atrakcyjnej ceny ? nie jest to właściwy teren na placówkę oświatową. W sytuacji skrócenia o dwa lata okresu użyczenia zaczęliśmy szukać bardziej odpowiedniej lokalizacji ? wyjaśnia wicestarosta Adam Łossan.
Spośród kilku ewentualności Zarząd Powiatu zdecydował się na nieruchomość położoną w Radzyminie przy ulicy Komunalnej. ? To teren prywatnej firmy, z którą prowadzimy negocjacje. Po uzyskaniu wyceny rzeczoznawcy przystąpimy do rozmów i ustaleń końcowych. Obie strony są zainteresowane finalizacją tych rozmów ? wyjaśnia wicestarosta.
Na wspomnianej nieruchomości znajdują się zabudowania. Choć, według oceny rzeczoznawcy posiadają one solidną konstrukcję, to wymagają remontów a co za tym idzie również nakładów finansowych. Czasu na przygotowanie budynków do zajęć w roku szkolnym 2016/2017 jest niewiele. ? Będziemy mieli rok na przygotowanie obiektu do zajęć we wrześniu 2016 roku ? mówi nasz rozmówca.
Szkoła Specjalna w Markach to nie jedyny oświatowy dylemat, z którym przyszło zmierzyć się obecnej administracji powiatu wołomińskiego. ? 10 miesięcy temu, w dniu 5 listopada 2014 roku, jeszcze poprzedni Zarząd, nabył od dewelopera 1800 m2 gruntu w sąsiedztwie Zespołu Szkół Terenów Zieleni w Radzyminie ? opowiada Adam Łossan. ? W podpisanym wówczas akcie notarialnym powiat zobowiązał się postawić ogrodzenie i rozebrać istniejącą szklarnię, która wchodzi w skład obcego terenu. Niedotrzymanie wyznaczonego w akcie notarialnym terminu skutkować miało karą 100 000,00 zł. Nie wiem jak to się stało, że w ślad za tą umową nie przekazano informacji do właściwych jednostek, które wykonałyby zalecenia zawartej umowy. Tylko czujności dyrektor szkoły zawdzięczamy, że możliwe były negocjacje z developerem i udało się przedłużyć termin realizacji zapisów umowy ? wyjaśnia Adam Łossan.
Obecnie wicestarosta prowadzi rozmowy w sprawie ewentualnego pozyskania przyległego terenu, na którym znajdują się pozostałości pięknych ogrodów będących przez długie lata chlubą Radzymina.
Oprócz trudnych zagadnień są również i te bardziej pomyślne. Tydzień temu podpisana została umowa na modernizację i rozbudowę LO w Radzyminie, która opiewa na kwotę 7 191 516, 66 zł.. Zakłada ona, że jeszcze w tym roku ruszą prace budowlane. Zaplanowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2017 roku. ? Optymistyczny ? w stosunku do lat poprzednich ? był również nabór do klas pierwszych naszych szkół ponadgimnazjalnych. W sumie mamy o cztery klasy pierwsze więcej niż w ubiegłym roku. Dużo chętnych było do szkoły w Zielonce, oraz do szkoły o profilu kolejowym w Tłuszczu. Dużym sukcesem może się cieszyć również LO i GM im. Norwida w Radzyminie. Tu przybyła, w stosunku do roku ubiegłego, klasa gimnazjalna i klasa licealna – informuje wicestarosta Łossan.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.