Pamiętamy o Katyniu

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia jest obchodzony 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Pamięć o Katyniu nie zaginęła też i w Wołominie.

W 1940 na rozkaz Stalina NKWD zastrzeliło i pochowało ponad 25,700 Polaków, którzy byli wzięci jako jeńcy we wrześniu 1939 roku. W 1943 Niemcy ekshumowali zabitych Polaków i oskarżyli o to Sowietów. W 1944 po odzyskaniu okolic Katynia, Sowieci znowu ekshumowali ciała zabitych i oskarżyli o to Niemców. 1989, po upadku potęgi sowieckiej, Gorbaczow wreszcie przyznał, że to NKWD wykonało egzekucję Polaków i potwierdził dwa podobne miejsca do tych koło Katynia. Rozkaz Stalina z marca 1940 aby zastrzelić około 25,700 Polaków został też ujawniony po upadku Sowietów. Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej jest pielęgnowana od tamtej pory. Powstało wiele wierszy, wiele książek…

O czym myślał, zanim umierał
za szeregiem walący się szereg?
Będziemy kiedyś wiedzieli,
skoro już wyszli spod ziemi.

Kazimiera Iłłakowiczówna ?Rocznica Katyńska?

13 kwietnia w wołomińskim Miejskim Domu Kultury obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli zaproszeni goście: przedstawiciel Starosty Wołomińskiego – Marek Szafrański, przewodniczący Rady Miejskiej ? Marcin Dutkiewicz, Burmistrz Wołomina ? Ryszard Madziar, przedstawiciele Związków Kombatanckich i Organizacji Zbrojnych, członkowie stowarzyszenia ?Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ? Katarzyna Wróblewska, Leszek Rysak i Jakub Michalski oraz dyrektor MDK Mirosław Rzońca. Nie zabrakło też grona mieszkańców pragnących uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Wszyscy mogli obejrzeć i posłuchać poruszającego programu poetycko ? muzycznego ?Jeszcze rosną drzewa, które to widziały? w którym wystąpili uczniowie z: I LO w Wołominie – Urszula Łuniewska, Piotr Koc i Błażej Kaim, III LO w Wołominie – Sylwia Tabor, Gabrysia Łaskowska, Daniel Kaflik, Igor Gzowski, Paweł Szpondawski i Mateusz Pietrzak, Zespołu Szkół Ekonomicznych – Paula Kosiorek, Katarzyna Pawełas, Edyta Chacińska, Kamil Szwejk, Agnieszka Sokólska oraz Maria Bereda ? przedszkole nr 9 i Adrianna Ewiak uczennica SP 7. Młodym artystom towarzyszył chór ?Echo? pod dyrekcją Andrzeja Wojakowskiego. Pieśni żołnierskie na akordeonie grał Dariusz Ptaszyński.

Sylwia Kowalska

2 przemyślenia nt. „Pamiętamy o Katyniu

  1. Warto pokazywać, pamiętać i co ważne nie zapomnieć.Brawo dla młodzieży!!!!

  2. Dopóki naszej pamięci, dopóty nadziei, że patriotyzm nie będzie pustym słowem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.